Metodický web stolního tenisu

Česká asociace stolního tenisu

Postřehy z ME 2013 ve Schwechatu

Systém soutěží:
V letošním roce se opět po 2 letech hrálo kompletní ME tj. jak soutěže družstev, tak jednotlivců. Způsob kvalifikace do soutěží družstev se oproti šampionátu 2011 změnil a to tak, že se po dobu 2 let hrála dlouhodobá kvalifikace a tudíž pro zařazení a nasazení do jednotlivých výkonnostních skupin nerozhodovalo umístění z posledního šampionátu.

V kvalifikačních bojích si oba naše týmy vybojovaly účast v elitní „Championship Division“ a tak naši muži, kteří na ME 2011 v Gdaňsku z této divise sestoupili, využili možnost se díky tomuto novému systému opět mezi elitu kvalifikovat.

Pro všechny týmy byla také změna v hracím systému na samotném ME. Nehrály se základní skupiny, které v praxi často znamenaly, že i poražený ze skupiny, může ještě hrát o mety nejvyšší, ale od prvního kola systém k.o. Týmy, které obsadily v dlouhodobé kvalifikaci 1. místo ve skupině, byly nasazeny přímo do čtvrtfinále, všechny ostatní hrály o postup do ČF.

Tak turnaj družstev od prvních zápasů, vyžadoval od všech týmů absolutní připravenost a plné nasazení, pokud chtěly uspět. S potěšením můžeme konstatovat, že našim ženám se to podařilo a získaly po 4 letech opět bronzové medaile. Jejich úspěch nebyl dílem náhody, ale výsledkem cílené přípravy a velkého odhodlání a nasazení nejen samotných hráček, ale celého realizačního týmu. Na vítězstvích našeho týmu nad týmy Španělska a Běloruska se všechny nominované hráčky podílely vždy stejným dílem a to svědčí o vyrovnanosti družstva.

Družstva:
Mistry Evropy se stali muži Německa, již po šesté za sebou, a to nastoupili bez dlouholeté jedničky týmu Timo Bolla. Dá se konstatovat, že při kvalitách německých hráčů se těžko najde v Evropě tým, který by je v horizontu několika dalších let mohl porážet. Velkou osobností v německém týmu byl Dmitrij Ovtcharov, který za celý turnaj, včetně soutěží jednotlivců, neokusil hořkost porážky. Bez porážky zůstal také postjunior Franziska, který dostal na pozici 3 přednost před zkušenějšími hráči Stegerem a Filusem.

ME 2013 Schwechat - Finále družstev mužů: Gionis (GRE) - Baum (GER)

Velkým překvapením byl postup Řecka do finále, které postupně vyřadilo naše muže, dále Portugalsko a Bělorusko. Řekové se kromě vyrovnanosti celého družstva opírali hlavně o skvělé výkony obranáře Gionise, který ve své hře prezentoval další posun obranné hry směrem k agresivitě. Gionis si tak poradil s Portugalci Monteirem a Freitasem, Bělorusem Samsonovem a taky Němcem Baumem. Také jeho postup do semifinále dvouhry patřil k překvapením turnaje. Gionis vytváří tlak na soupeře dřívějším zasažením míčku při obranných úderech a jeho přechod do útoku je velmi agresívní, v blízké zóně u stolu. Dokáže zahrát opakovaně několik útočných úderů po sobě až k dosažení bodu. Je při tom velmi pohyblivý, zlepšil se hlavně v rychlosti pohybu dopředu.

ME 2013 Schwechat - Finále družstev žen: Samara (ROM) - Han Ying (GER)

V soutěži družstev žen se probojovaly do finále podle očekávání 2 nejvyrovnanější týmy Německa a Rumunska. Němky, posílené o 2 hráčky čínského původu Han Ying a Shan Xiaona, které prokazovaly svoji vysokou výkonnost v posledních letech v německé bundeslize a za poslední rok, po obdržení německého pasu, taky na mezinárodních turnajích, tím byly v roli favoritek. Jejich finálové utkání s družstvem Rumunska patřilo k vrcholům celého turnaje a rozhodly ho hlavně skvělé výkony obranářky Han Ying, která za celou soutěž družstev neprohrála. Její duel se Samarou, kde odvracela i matchbally soupeřky, byl odborníky označen za nejhodnotnější zápas v ženské kategorii v průběhu celého turnaje. Han Ying dokáže být v jejím pojetí obranných úderů velmi variabilní - střídáním čopu a nárazu. Dokáže měnit rytmus hry a dostávat soupeřky pod tlak jistým útokem. I v útočných úderech je velmi variabilní - dokáže tvrdě zaútočit, ale taky zahrát forhendový topspin s velkou nebo malou rotací. Také ona, podobně jako Gionis, zasahuje obranné údery dříve a tím dostává soupeřky do časové tísně v přípravě na další úder. Vyniká navíc velkou bojovností a žádný stav pro ni není ztracený.

Co mne v soutěžích družstev ještě zaujalo, bylo zařazování mladých hráčů do špičkových týmů. To, že ve svých týmech sehrávají důležitou roli postjunioři jako Němec Franziska, náš Pavel Širůček, Francouzi Gauzy a Robinot, nebo Němka Solja a Rumunka Szöcz - věkem ještě juniorka, vychází z jejich výkonnosti, která je do sestav elitních týmů automaticky posouvá.

Jde ale o další hráče juniorského, nebo ještě kadetského věku, kteří ještě nedosahují výkonnosti nejlepších seniorů v reprezentacích jednotlivých zemí, ale už dostávají příležitost si atmosféru ME vyzkoušet a sbírat zkušenosti do budoucna. Tak se v týmu Běloruska objevil např. kadet Chanin, deblový mistr Evropy spolu s naším Tomášem Polanským, Běloruska Arlouskaya, Španěl Costa, Polák Dyjas a další. Myslím, že je škoda, že nikdo z našich mladých hráčů tuto šanci nedostal.

Jednotlivci:
Soutěže jednotlivců se opět vyznačovaly dominancí hráčů Německa. V mužské dvouhře se dostali 3 do čtvrtfinále, 2 do semifinále a vítěz Ovtcharov dominoval a za celý turnaj neprohrál /nehrál čtyřhru/. Překvapením byly výsledky a výkony obranáře Gionise, který se dostal až do semifinále a prokázal, že moderní obranné pojetí má i u mužů perspektivu. Toto tvrzení potvrzují i výsledky dalších obranářů, jako čtvrtfinálové umístění Němce Filuse na ME, nebo vítězství Japonce Shiono na World Tour Czech Open v Olomouci v srpnu letošního roku. Tato renesance obranné hry, ve které dosud dominovaly hlavně ženy, se mi jevila jako jeden z nových trendů vývoje posledních let a taky letošního ME.

V mužské kategorii, kromě vítězů čtyřhry Chorvata Tan Ruiwu a Poláka Wang Zhengyi, se hráči čínského původu neprosadili, zatímco u žen byla situace naprosto odlišná. Na letošním ME, víc než kdykoliv jindy v minulosti se prosadily hráčky, které výkonnostně vyrostly v Číně a hrají za evropské týmy. Mezi nejlepších 16 žen ve dvouhře se dostalo 8 hráček původem z Číny, mezi 8 jich bylo 7 /jediná Evropanka byla Viktoria Pavlovich/ a semifinále a finále už bylo čistou záležitostí těchto evropských Číňanek. Z prvenství se nakonec radovala 37letá Li Fen, reprezentující Švédsko, která patřila k užšímu kádru čínské reprezentace a v roce 2000 měla blízko k tomu, aby se kvalifikovala na OH. Roku 2002, odešla do Evropy a působila v klubech ve Švédsku, Německu a v poslední době v Rakousku. V loňském roce dostala švédské občanství a podle regulí ETTU mohla hned Švédsko reprezentovat. Téma zapojení těchto hráček do týmů Evropy bylo hodně diskutované téma na tomto ME. Především je celkem nelogické, že platí jiná -3- pravidla v rámci ITTF, která omezují start hráčů a hráček na věk 21 let, kdy mohou být u nového svazu registrovány, zatímco pravidla ETTU, žádné takové omezení nemají. Kriticky se k této situaci vyjadřují zástupci týmů, které dlouhodobě staví na vlastních odchovankyních, jako je Rumunsko, Bělorusko, Maďarsko, nebo i naše ženská reprezentace. Jiný názor se ozývá např. z tábora německé reprezentace, kde její trenérka Jie Schöpp, mimochodem v roce 1996 členka vítězného týmu na ME a první Číňanka, která reprezentovala Německo, zdůrazňuje, že zařazení nejlepších hráček vytváří tlak na mladé talenty a ostatní hráčky, aby se jim výkonnostně vyrovnaly a tato konkurence prospívá všem. Podle této filozofie se v týmu Německa objevily ve dvouhrách ze 6 hráček 4 rodilé Číňanky a např. jedna z nejlepších juniorek minulých let Sabine Winter dostala šanci jen ve čtyřhře, kterou spolu s Petrisou Soljou nakonec vyhrály.

Závěr:
Závěrem se dá konstatovat, že úspěchy německých hráčů nejsou náhodné, ale jejich základem je tvrdá práce v profesionálním tréninkovém systému. Většina hráčů se připravuje v centru v Düsseldorfu, kde mají optimální podmínky k individuální přípravě. Obdobně se připravují i hráči dalších předních evropských zemí.

Co se týká herního projevu, všichni nejlepší hráči jsou na tom dobře po kondiční stránce, která se pak projevuje i psychickou odolností. Dalším předpokladem úspěchu je komplexní technická vybavenost hráčů. Základem hry je kvalitní podání, variabilní příjem podání a jistota prvních úderů. Ve výměnách se prosazují hráči, kteří umí měnit rytmus hry /jako např. Francouz Robinot/ a rychle a optimálně se za stolem pohybují. To je pak základním předpokladem správného zasažení míčku a potažmo získání bodu. V neposlední řadě je důležitá absolutní koncentrace hráčů na každý míček a vysoká bojovnost a odhodlání jít za vítězstvím.

Marta Novotná, předsedkyně TMK ČAST

Nově v kategorii

Duben 2019
Prosinec 2018
Červenec 2017
Říjen 2016
Červenec 2016
Listopad 2015
Prosinec 2013

Kalendář článků

Září 2019
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6