Metodický web stolního tenisu

Česká asociace stolního tenisu

Úvodní slovo předsedy ČAST Zbyňka Špačka

zb spacek

 Vážení sportovní přátelé, příznivci stolního tenisu, trenérky a trenéři, dovolte mi vás všechny oslovit tímto úvodním slovem a přivítat vás všechny na nově rekonstruovaném metodickém webu stolního tenisu. Důvod vzniku nové verze metodického webu je prostý. Nové IT technologie nám umožňují předat široké stolně-tenisové veřejnosti, ale především začínajícím trenérům, názorně, přehledně, a troufám si napsat v té nejmodernější podobě vše podstatné k výuce stolního tenisu. A dalším důvodem je fakt, že tento web přešel plně pod ,,křídla“ naší stolně-tenisové Asociace

Stolní tenis udělal zejména ve své úderové a pohybové technice za poslední roky neuvěřitelný pokrok. Hrajeme jej prostě docela jinak. Výrazně tomu pomohlo zvětšení míčků, nové potahy a změna jejich lepení, zkrácení hry do 11 vítězných míčků, ale především nové složení míčků pro stolní tenis. Vše se vyvíjí neuvěřitelně rychle a my stolní tenisté se tomu musíme přizpůsobit, jinak neuspějeme nebo neuspějí naši svěřenci. Řada mých kamarádů, kteří již stolní tenis nehrají a jdou se na něj jednou za čas podívat, se nestačí divit, jak je to diametrálně odlišný sport.

Doufám, že tyto stránky oceníte, a že se stanou nezbytnou pomůckou a pomocníkem při výuce našeho milovaného sportu. Přál bych si, aby si tam každý z Vás našel něco poučného pro sebe a pro své svěřence. Výuka stolního tenisu by se tak mohla částečně sjednotit, i když každý z nás bude hrát vždy trochu jinak, nejsme přece roboti. Ale věřte mi, že základy jsou a zůstanou vždy stejné. Chyby, které se nepodchytí na počátku kariéry každého stolního tenisty, se potom špatně odstraňují nebo dokonce už neodstraní.

Upgrade webového portálu vzniká a není ještě zdaleka naplněn a předělán. Bude to chvíli trvat. Ale určitě bude veden dynamicky s tím, že každou chvilku bude doplněn novými sekcemi a novinkami.

A vzhledem k tomu, že předsedkyně Trenérsko-metodické komise, Marta Novotná, před nedávnem dokončila a vydala novou, řekl bych nadčasovou, Trenérskou příručku ve spolupráci s naší Asociací, dovolím si tvrdit, že tady máme dva vynikající nástroje na výuku stolního tenisu.

Závěrem bych tímto chtěl poděkovat všem, kteří se podíleli na vytvoření těchto nových rekonstruovaných stránek, především potom trenérsko-metodické komisi pod vedením Marty Novotné.

V Praze 7. 10. 2019                           

Zbyněk Špaček, předseda ČAST