Metodický web stolního tenisu

Česká asociace stolního tenisu

Komentář M.K. 2.

Marek Klásek je odchovanec NHKG Ostrava (nyní KST Ostrava), kde hrál od roku 1980 až do roku 1996. Vystřídal kluby v celé Evropě (Německo, Francie, Itálie, Polsko, Slovensko), i u nás. Prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry. Od roku 1999 až do roku 2008 byl v mužské reprezentaci. V současné době hraje extraligu za klub Sokol Hradec Králové. Od roku 2013 se souběžně věnuje trenérství (vystudoval licenci A). Působil u kadetské a juniorské reprezentace a zároveň trénuje mladé talentované hráče ve středisku SCM v Ostravě.

„Komentář M.K.“ je pohled Marka Kláska na aktuální dění ve stolním tenise. Tentokrát o pozitivním mentálním přístupu.

 Co mají společného ti nejlepší hráči?!

boll

Obrázek 1: Timo Boll vítězí proti Ma Longovi na Světovém poháru, když předtím odvrátil dalšímu Číňanu LinGaoyanovi 6 mečbolů!

V průběhu své aktivní kariéry jsem přemýšlel o tom, co je v ping-pongu nejdůležitější? Co spojuje všechny nejlepší hráče? Přišel jsem na to, že důležitých věcí je mnoho, ale jak říká přísloví: "Pokud je první knoflík na košili špatně zapnutý, pak se můžeš snažit sebevíc a všechno je špatně!" (J.W.Goethe)

Co je tedy ten první, nejdůležitější knoflík na ping-pongové košili, bez kterého to správně dál nejde? Pozitivní mentální přístup! Podle mě nejde dosáhnout pozitivních výsledků s neutrálním nebo negativním mentálním přístupem. Dovolím si použít příklady z vlastní zkušenosti. I když jsem bojovník, tak samozřejmě mnohokrát jsem byl v zápasech hlavou dole. Přesně si pamatuji na dva zápasy v kariéře, které mi vyhráli trenéři svým ohromným pozitivním mentálním přístupem.

První byl v roce 1999 na Czech Open v Praze. Překvapivě jsem se dostal z kvalifikace až do druhého kola hlavní soutěže a tam narazil na známého nasazeného hráče Leunga z Hongkongu. Po prvním, beznadějně prohraném setu (10-21), jsem přišel k ohrádce a byl úplně odevzdaný. Naštěstí mě koučoval Luboš Pěnkava a ten mě okamžitě tak vyburcoval, že jsem na Asiata vletěl a po obrovském boji ho nakonec zdolal 24-22 v pátém setu! V průběhu zápasu už jsem neměl vůbec žádné pochyby, jen jsem šel na plný plyn do něj!

penkava Obrázek 2: Se zmiňovaným Lubošem Pěnkavou při vítězství družstva kadetů na MEJ.

Stejný vývoj zápasu jsem zažil v dresu El Nina v roce 2004 v Superlize proti známému Rakušanovi Gardošovi v herně na Kotlářce. Jen na lavičce vedle kouče Jindry Panského seděl a vyburcoval mě po prohraném prvním setu legendární Milan Orlowski! Na níže uvedených obrázcích ve své největší slávě.

                                       orel         orel1

Obrázek 3 a 4: Milan Orlowski

Ten byl a stále je příkladem toho nejlepšího mentálního přístupu v našem sportu. Samozřejmě po tomto prvním knoflíku následují další - trénink, kondice, technika atd.

Fotografie: František Zálewský, archiv ČAST, archiv Marka Kláska.

První díl rubriky "Komentář M.K." najdete zde.