Metodický web stolního tenisu

Česká asociace stolního tenisu

Psychologická příprava

Úkolem je snižovat psychické napětí, nervozitu, strach ze soupeře prohry. Vytvářet hráčské sebevědomí – uplatnění toho, co umíme. Často se utkání rozhoduje v koncovkách, kde je tzv. "hlava" jazýčkem na vahách.

Rozlišujeme pojmy hráčská stabilita nebo labilita, které značí, jak hráč reaguje na důležitá utkání, když prohrává, nebo další neočekávané situace.

Rozvíjíme: Bojovnost – hrát o každý míček; Sebevědomí – být si vědom svých předností, pravidelný trénink; Koncentrace – soustředění se na výkon, Rozhodnost– hrát stejně (lépe) v koncovce.

Předstartovní stavy (předurčeny typem osobnosti):

  • Startovní horečka – nadměrná aktivizace organismu, pocení, nepokoj, trhavé pohyby, nervozita, nesoustředěnost. Když je důležitý zápas, máme strach z neúspěchu. Nutno se důkladně rozcvičit, bagatelizovat stav. Důležitá je osobnost trenéra.
  • Startovní apatie – hráč je odevzdaný, netěší se, flegmatický. Nutné jej vyhecovat, motivovat, připomenout důležitost k výkonu pro zbytek družstva, zvýšit pohybovou aktivitu.
  • Optimální připravenost – stav, do kterého se snažíme sportovce dostat. Hráč se těší, je optimistický, sebevědomý.

Michal Šafář: Na hraně úspěchu

Sdílíme zajímavou přednášku z konference Českého olympijského výboru Sport na hraně, která se uskutečnila v říjnu 2018. Sportovní psycholog Mgr. Michal Šafář, Ph.D., děkan Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, se věnoval příliš brzkému tlaku na výkon a jeho následkům u malých sportovců. Dozvíte se i to, proč děti do 14 let nepatří do rukou sportovního psychologa.

Číst dál...