Psychologická příprava
Úkolem je snižovat psychické napětí, nervozitu, strach ze soupeře prohry. Vytvářet hráčské sebevědomí – uplatnění toho, co umíme. Často se utkání rozhoduje v koncovkách, kde je tzv. "hlava" jazýčkem na vahách.
Rozlišujeme pojmy hráčská stabilita nebo labilita, které značí, jak hráč reaguje na důležitá utkání, když prohrává, nebo další neočekávané situace.
Rozvíjíme: Bojovnost – hrát o každý míček; Sebevědomí – být si vědom svých předností, pravidelný trénink; Koncentrace – soustředění se na výkon, Rozhodnost– hrát stejně (lépe) v koncovce.
Předstartovní stavy (předurčeny typem osobnosti):
- Startovní horečka – nadměrná aktivizace organismu, pocení, nepokoj, trhavé pohyby, nervozita, nesoustředěnost. Když je důležitý zápas, máme strach z neúspěchu. Nutno se důkladně rozcvičit, bagatelizovat stav. Důležitá je osobnost trenéra.
- Startovní apatie – hráč je odevzdaný, netěší se, flegmatický. Nutné jej vyhecovat, motivovat, připomenout důležitost k výkonu pro zbytek družstva, zvýšit pohybovou aktivitu.
- Optimální připravenost – stav, do kterého se snažíme sportovce dostat. Hráč se těší, je optimistický, sebevědomý.
PSYCHOLOGIE SPORTU V PRAXI 2024
Pozvánka na 14. ročník mezinárodní konference
PSYCHOLOGIE SPORTU V PRAXI 2022
Kompletní záznam přednášek z 12. ročníku konference.
M. Jelínek - Mentální koučink v praxi
To nejdůležitější ze semináře Mariana Jelínka, který se uskutečnil 13. 12. 2021 v Praze na Strahově.
Psychologie sportu v praxi - záznam
Přinášíme vám kompletní záznam všech přednášek z významné konference, která se uskutečnila ve dnech 28. – 29. 1. 2022 v Olomouci.
Komunikace nejen mezi trenéry 2.
Je tu druhé zamyšlení Michala Maliny, který působí v pozici mentora NTC Havířov.
Komunikace nejen mezi trenéry
Michal Malina působí na pozici mentora v Národním tréninkovém centru v Havířově. Cílem jeho práce je podpora a péče o hráče „mimo stůl“. Osobní rozhovory, kontakt s rodiči, učiteli, lékaři. Ale také stmelování kolektivu, volnočasové aktivity mimo stolní tenis. Má bohaté zkušenosti v práci s mládeží (přes 20 let). Je lektorem primární prevence na školách, která je doprovázena poradenstvím pro žáky. Vedl 2 občanská sdružení, organizoval festivaly atd.
Michal Šafář: Na hraně úspěchu
Sdílíme zajímavou přednášku z konference Českého olympijského výboru Sport na hraně, která se uskutečnila v říjnu 2018. Sportovní psycholog Mgr. Michal Šafář, Ph.D., děkan Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, se věnoval příliš brzkému tlaku na výkon a jeho následkům u malých sportovců. Dozvíte se i to, proč děti do 14 let nepatří do rukou sportovního psychologa.
Psychologie výkonu - Mgr. Václav Petráš
Dne 26.11.2018 proběhl v Olomouci seminář pro trenéry stolního tenisu na téma "Psychologie výkonu". Přednášejícím byl známý sportovní psycholog Václav Petráš. V přiloženém materiálu najdete shrnutí přednášených a diskutovaných témat a také odkazy k jejich objasnění.