Zápisník z Číny 3

Exkluzivní zpravodajství Dany Čechové ze Světového poháru v Číně.

Dana Čechová, bývalá česká reprezentantka a olympionička, aktuálně hráčka vedoucího týmu extraligy MSK GUMOTEX Břeclav ZFP GROUP, působí v této sezóně jako osobní koučka nizozemské jedničky, 30. hráčky světa, Britt Eerland. Společně odcestovaly do Číny, kde se v rámci ITTF projektu #RESTART uskuteční jedna z mála letošních mezinárodních akcí – Světový pohár žen. Dana souhlasila, že bude průběžně informovat o (nejen) sportovním dění z této významné akce konané v současné mimořádné době.

Zápisník z Číny 3 – Tréninkové postřehy

Máme za sebou 14denní karanténu. Včera jsme se z olympijského centra přestěhovaly do hotelu, kde budeme bydlet po celou dobu turnaje. Vše je na výborné úrovni. Nejlepší je, že už nedostáváme jídlo za dveře, ale můžeme si normálně vybrat, na co máme chuť. Tento a příští díl zápisníku bych ale chtěla věnovat především postřehům z tréninků. Takže pojďme na to…

Prvních 30-40 minut věnují Britt Eerland (dále jen Britt) a Peti Solja (dále jen Peti) důkladnému rozcvičení. Na každý trénink máme 3 hodiny, takže si to můžeme dovolit. Přístup holek se v této části příliš neliší. Začínají dlouhým strečinkem. Poté následují statické posilovací a zpevňovací cvičení na střed těla (tzv. core). Využívají váhu vlastního těla a z pomůcek zejména gumové expandery na nohy. Ty si dají pod kolena a dělají různé cviky, například kroky do strany, podřepy, výpady apod. Žádné běhaní, dynamické rozcvičení nebo cvičení na rychlost.

První kombinací po rozehře vždy byly bekhendové halfy (3-5 minut). Cílem bylo zapracování do tempa, snaha využít celou polovinu stolu, měnit tempo, výšku a délku balonů.

Jak jsem již uvedla v prvním díle zápisníku, obě hráčky zvolily rozdílnou taktiku, jak se dostat do rytmu po vynucené pauze. Ráda bych to demonstrovala na konkrétních herních kombinacích, které na úvodních trénincích hrály. Peti začínala forhendovým topspinem tak, že jí Britt bekhendem blokovala po 2/3 stolu. Z forhendového rohu jí postupně posouvala do bekhendu a zase zpátky, pořád dokola. Jako druhou kombinaci si vybrala klasiku „2-2“. Obě kombinace byly bez podání. Na druhém tréninku jí pro změnu Britt bekhendem blokovala 2x do forhendu, 2x na střed a 2x do bekhendu, opět pořád dokola. Až poslední kombinace byla částečně nepravidelná: Peti dala podání, Britt příjem do bekhendu, kde Britt Peti následně držela, kdykoliv jí prohodila na střed nebo do forhendu, pak znova po bekhendu, a po druhém prohozu na střed nebo do forhendu následovala dohra. V dalších trénincích se Peti věnovala hodně předozadnímu pohybu po podání. To znamená, že jí Britt přijímala buď krátce do forhendu nebo ostře dlouze do bekhendu, pak už zpravidla následovala dohra.

IMG 20201105 WA0024

Naopak Britt hned prvním trénink začínala více nepravidelně: Hrála forhendový topspin, Peti ji kdykoliv mohla prohodit do bekhendu a zase ji tam držela. Pak zase následoval nepravidelně prohoz do forhendu, a tak pořád dokola. Peti blokovala bekhendem, protože od levačky je ideální, že aktivní hráčku vytahuje hluboko do forhendu. Další kombinaci hrála Britt již s podáním. Peti ji přijmula do forhendu, následovaly forhendové halfy (po lajnách), Peti ji kdykoliv prohodila do bekhendu, poté znovu forhendové halfy a po druhém prohozu Britt bekhendem zahrála lajnu a následovala dohra. Britt se na tréninku také hodně zaměřovala na předozadní pohyb. Využila k tomu kombinaci, kdy jí Peti blokovala po 2/3 stolu s tím, že jí hodně měnila délku, výšku a rotaci úderů, což od Britt tento typ pohybu vyžadovalo. Dále se Britt zaměřovala na krátký balon do forhendu po podání a na příjem dlouhých podání.

Jelikož Peti dva dny před koncem karantény onemocněla (dostala antibiotika, na COVID jsme všichni negativní), tak netrénovala. Proto jsme s Britt využily jeden trénink k zásobníku. V první části jsme hrály hodně technické věci jako třeba sidespiny z forhendu i bekhendu či jsme dále trénovaly pohyb dopředu a dozadu. Další část jsme využily k nácviku příjmu podání (jak krátce, tak ostře) a následnému úderu. Poslední část tohoto tréninku jsme pak zaměřily naopak na návaznost po vlastním podání. Zde mě zaujala jedna věc, kterou jsem sama nikdy cíleně netrénovala. Britt chtěla, abych jí chvíli špatně přijímala, abych úmyslně nepřečetla správně rotaci (například vrchní). Cílem cvičení bylo, aby uměla zareagovat na „nepovedený“ balon od soupeře. Je pravda, že my trénujeme téměř pořád tzv. „perfektní“ balony. Britt chtěla zkoušet reagovat na ty ne ideální. Z vlastní zkušenosti vím, jak mě vždy naštvalo, když jsem podobné údery v zápase zkazila. A velmi často právě tyto balony rozhodují celé zápasy.

hala optimized

Poslední den karantény měla Britt bez stolního tenisu. Kromě odpočinku se věnovala protažení, posilování středu těla, „vyšlapala“ se na kole. Je důležité, aby se cítila dobře a byla natěšená na to, že bude moct trénovat také s někým jiným, a především se už blíží turnaj, tak aby měla chuť hrát. Tréninky s Peti byly super, ale ty dny byly pořád stejné, už to bylo trochu monotónní a bylo někdy těžké udržet koncentraci a nasazení po celou dobu. Musím ale říct, že Britt je opravdu profík a zvládla to velmi dobře.

IMG 20201105 WA0025

Dneska jsme měly první trénink mimo karanténu, který byl s Adrianou Diaz z Portorika. Měla jsem také možnost sledovat trénink světové dvojky, Japonky Mimy Ito. Pokud Vás zajímá, jak vše probíhalo, tak se těšte na další díl mého zápasníku, který bude zveřejněn 8. listopadu…

 IMG 20201105 WA0027

Z Weihai do České republiky zdraví Dana Čechová.

 

První díl Zápisníku z Číny si můžete přečíst ZDE.

Druhý díl Zápisníku z Číny si můžete přečíst ZDE.