Rozhovor s Evou Jeler

Přinášíme Vám rozhovor s Evou Jeler, který poskytla časopisu COACH. Rozhovor Michala Bardy v autorizaci Marty Novotné stojí za přečtení!

Měsíčník COACH vydává Česká trenérská akademie ČOV ve spolupráci s deseti sportovními svazy, mezi než patří též Česká asociace stolního tenisu. Náš sport má proto možnost v tomto prestižním magazínu, jež vychází jako příloha Deníku Sport, pravidelně publikovat. V dubnovém vydání byl zveřejněn rozsáhlý rozhovor s Evou Jeler. 

 

Komentář k rozhovoru s Evou Jeler v časopisu Coach

Myšlenka na vznik rozhovoru pro časopis Coach vznikla někdy v létě roku 2020, kdy jsme připravovali seminář s podporou ETTU a vybrali jsme si pro něj jako lektorku Evu Jeler. Tématem měla být „Motivace mladých hráčů stolního tenisu a jejich mentální příprava“  a dále „Koučing“. Seminář se měl uskutečnit 19.10.2020 v Praze, a proto jsme se spolu s předsedou svazu a zároveň členem České olympijské akademie a VV ČOV Zbyňkem Špačkem dohodli, že navrhneme zástupcům ČOA při této příležitosti s ní uskutečnit rozhovor. Shodli jsme se na tom, že pokud budeme mít tak významnou osobnost našeho sportu v Praze, byla by škoda, kdyby se náš sport jejím prostřednictvím v časopise Coach neprezentoval.

Vzhledem k vývoji pandemické situace se seminář nakonec zrušil, nebo spíše po dohodě s Evou přesunul na další rok, takže k živému rozhovoru nedošlo.

Bylo pro mne překvapením, když mi v polovině prosince loňského roku volal pan předseda, jestli bych s Evou nemohla domluvit rozhovor alespoň po telefonu. Slíbila jsem, že se o to pokusím, i když jsem v té době věděla, že máme na jeho realizaci velmi krátkou dobu, protože Eva Jeler přijala nabídku působit u Australského svazu od ledna 2021.

S Evou Jeler jsem se hned telefonicky spojila a protože se dobře známe z mého působení v Německu a troufám si říct, že nás pojí i dlouhodobé přátelství, tak jsem tušila, že mi neodmítne. Souhlasila s rozhovorem s jednou podmínkou, že já provedu autorizaci rozhovoru v češtině. To jsem v tu chvíli netušila, co mne čeká. Už i proto, že mi nahlásila, že 1.ledna odlétá z Frankfurtu do Sydney a do té doby se musí všechno zvládnout. Souhlasila, aby hned následující sobotu se jí expert z ČOV ozval.

Tím expertem byl Michal Barda, náš dlouholetý úspěšný reprezentant v házené a legenda tohoto sportu. Už jenom vyslovení jeho jména ve mně vzbuzovalo velký respekt, protože jako bývalá házenkářka jsem ho vždy obdivovala. Když jsem s ním poprvé telefonovala a ptala se ho, jestli mu nevadí, že bude dělat rozhovor o víkendu, tak mi odpověděl: „A co je to víkend?“ A to už jsem věděla, že je to stejná krevní skupina a budeme si rozumět.

Rozhovor samotný, plánovaný na 45 minut se nakonec protáhl skoro na dvojnásobek a pro Michala bylo docela tvrdým oříškem všechny ty myšlenky, které ze sebe Eva chrlila nějak uspořádat a dostat na papír. Eva dostala k autorizaci německou verzi a já pro srovnání jak německou tak českou verzi rozhovoru.

Hned první věc, která se mi nelíbila byl opakovaný výraz pinec, nebo pinčes jako překlad německého Tischtennis. Po konzultacích s Evou, která tento výraz také pochopila, jak sama říkala jako: „Hier und her den Ball über´s Netz schieben“ –posouvání míčku přes síťku sem a tam, jsme trvaly na tom, aby se v textu náš sport pojmenoval jako stolní tenis. Myslím, že na jakoukoliv jinou variantu pojmenování našeho sportu jsou všichni stolní tenisté dost hákliví.

Další zádrhel nastal, když jsem si přečetla srovnání hráčů stolního tenisu při rozehrávání na zápas s rozehráváním filharmoniků před koncertem. Nikdy jsem neslyšela Berlínské filharmoniky, ale dobře vím, jak se před koncertem rozehrávají ti naši, ze zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Z původního textu nebylo jednoznačně zřejmé o co jde, tak mi Michal poslal původní záznam rozhovoru s Evou, kde ona stupnici přehrávanou filharmoniky přezpívala. Pak jsem si ještě jednou poslechla tuto interpretaci při konzultaci přímo s Evou po telefonu. Bylo to velmi zábavné pro nás všechny, ale nakonec jsme snad našli řešení, kterému všichni čtenáři budou rozumět.

Protože jsme našli shodu na konečné české verzi asi po 6.pokusu, tak se nám konzultace protáhly až do Vánočních svátků. Když mi na Štědrý den v poledne Michal oznámil, že už musí jít konečně strojit vánoční stromeček, tak jsem s hrůzou zjistila, že ho sama také ještě nemám nastrojený a i vánoční kapr čeká na trojobal a smažení. Protože jsem ale kvůli karanténě byla na Vánoce sama, tak se mi jen Štědrý večer trochu zpozdil. Ještě jsem stačila zavolat Evě, popřát jí pěkné svátky a domluvit s ní poslední termín na autorizaci před jejím odletem k protinožcům. Ten jsme pak zrealizovaly 29.12. a obě jsme byly rády, že se všechno tak hezky stihlo.

Celých 14 dnů, kdy se rozhovor dával do podoby, která je teď na stránkách časopisu Coach zveřejněná, bylo pro mne na jednu stranu velmi náročných, ale zároveň díky oběma dalším aktérům velmi obohacující.

Marta Novotná

Rozhovor s Evou Jeler v plném znění: Eva Jeler - Když hrají s botou místo pálky, je to teprve ono!

 

Pokud Vás rozhovor zaujal, neváhejte a navštivte stránky České trenérské akademie ČOV, kde si můžete jednotlivá vydání přečíst a stáhnout do svého počítače.

Další rozhovory se zahraničními osobnostmi stolního tenisu najdete ZDE.