Domácí kondiční trénink 6.

Zveřejňujeme šestý díl domácí kondiční přípravy, opět s hlavní postavou celého projektu Tomášem Polanským.

Krátká videa vznikají pod patronací TMK ČAST. Jsou určena zejména pro mladé stolní tenisty, kteří v době nouzového stavu nemají šanci trénovat. Snažíme se videa vytvořit tak, aby si sportovci udrželi alespoň základní kondici. Každé video je zaměřeno na určitou část kondice. Projekt TMK vychází ze spolupráce kondičního trenéra Romana Čecha s Tomášem Polanským. Podpořit sportování dětí v současné složité době se ale rozhodli i další hráči.

Šestý díl je zaměřený na skákání přes švihadlo. V popisku každého cviku jsou uvedeny parametry zatížení. Každý cvik provádějte podle provedení ve videu, dbejte na správnou techniku a dýchání.

Skákání přes švihadlo se řadí mezi tzv. plyometrická cvičení. Ta využívají rychlou změnu kontrakce svalu a s ní spojený napínací reflex. Rozvijí nervosvalový systém, který je zásadní pro rychlejší a silnější změny pohybu. Stolní tenis vyžaduje výbušnou sílu, rychlost a mrštnost. Zařazení těchto cvičení do tréninku je proto efektivní. Skákání přes švihadlo je variabilní, dle zvolené frekvence a doby zatížení lze rozvíjet jak aerobní, tak anaerobní energetický systém. Pozitivně ovlivňuje činnost srdce, krevní oběh, zvyšuje kapacitu plic a efektivitu využití kyslíku. Posiluje ramenní rotátory, deltové svaly, předloktí, lýtka a střed těla. Napomáhá rozvoji koordinačních schopností (spojování pohybů dolních a horních končetin, schopnost provádět pohyb v určitém rytmu/tempu a tento také měnit). Švihadlo je ideální prostředek pro rozehřátí před tréninkem či zápasem. V neposlední řadě zlepšuje mentální vytrvalost.

Kondiční trénink s Tomášem Polanským - 6. díl

Cvik 1 a 2 provádějte ve 4 opakováních. Cvik 3 je výzvou, zkoušejte dát co nejvíce dvojšvihů na jeden pokus.

Chcete se podívat na další díly domácího kondičního tréninku? Klikněte zde.