5 otázek - Jan Valenta

Jedna z velkých nadějí českého stolního tenisu posledních let, Jan Valenta, se po dlouhodobých zdravotních problémech dostává opět do formy. Položili jsme mu proto 5 otázek.

Jak se ti daří? Jsi už fit?

Momentálně jsem fit. Jsem po operaci ramene. Je to v pořádku, za což jsem nesmírně rád. Trénuji v Praze na El Niňu každý den, ale ještě to nebylo mockrát dvoufázově. Tento rok mě čeká maturita, musím se víc učit. Teď se samozřejmě uvidí, jak to bude dál kvůli nouzovým opatřením.

Stolně-tenisová veřejnost ví, že jsi měl vleklé zdravotní problémy. Mohl bys stručně zrekapitulovat, co se všechno seběhlo?

Začalo to, když jsem byl kadet a přiletěl jsem z turnaje ze Španělska. Byl jsem hodně unavený. Doktoři zjistili, že mám mononukleózu. Po 3 měsících, když jsem se začal cítit dobře, tak jsem mohl začít hrát. Jenže se už neudělaly další odběry krve. Postupem času jsem si občas natáhl sval, měl jsem též problémy s kyčlemi. Měsíc před olympijskou kvalifikací (III. letní olympijské hry mládeže Buenos Aires v roce 2018) jsem si natrhnul zadní stehenní sval. Byl to takový první impulz, že něco nemusí být v pořádku. Pár měsíců na to jsem si ho natrhnul znovu. Jakmile jsem přečkal tohle, tak mě začalo bolet rameno. Pořád jsem se snažil pokračovat v tréninku, ale cítil jsem se opět unavený a slabý. Mamka zavelela a šla za doktorem, aby udělal krevní testy. Tam se zjistilo, že mám EB virózu (infekční mononukleóza). Tu jsem léčil přes 9 měsíců. Potom jsem začal lehce hrát, ale rameno pořád bolelo. Problém byl, že kdykoliv jsem šel za doktorem, tak nikdy nenašel nic dramatického, co by mě mohlo tak bolet. Dostal jsem pouze do toho místa plazmu a vše bylo na chvíli vyřešeno. Nakonec jsem šel na magnetickou rezonanci, a když se pan primář podíval na výsledky, řekl mi, že jiné řešení než operace není. Ta proběhla v březnu 2019, poté jsem rehabilitoval. Nyní jsem v plné síle zpět.

Narážíš na podařené vystoupení na MČR v Plzni, v lize či na turnaji TTSTAR, viď?

Ano. Mistrovství ČR hodnotím jako povedené. Zejména herně. Výsledkově to asi mohlo být i lepší. Vyhrál jsem kvalifikační skupinu a 1. kvalifikační kolo. Pak jsem prohrál s Radkem Skálou, kdy mi skoro ve všech setech utekl začátek. Oplatil jsem mu to ale o pár dní později v 1. lize, kde jsem vyhrál 11:9 v pátém setu. V soutěži do 21 let jsem sehrál hodně vyrovnaný zápas s Michalem Blinkou. Prohrál jsem 9:11 v sedmém setu. To byla škoda a mrzelo mě to. Celkově MČR hodnotím pozitivně. Jasně, bylo tam hodně chyb, zejména na servisu a příjmu. Ale dokázal jsem nejen sobě, že to jde, a že se se mnou musí pořád počítat.

Valenta Jan Valentova Hana 2868

Jan s maminkou a trenérkou, Hanou Valentovou. Foto: Jaroslav Odstrčilík

No a s Tomášem Treglerem na TTSTARU, to byl super zápas. Měl jsem jasně danou taktiku, se kterou jsem chtěl hrát. Nejdřív jsem jí plnil jen na 60 % a ten kousek prostě chyběl. Postupně jsem se zlepšil, pořád jsem si opakoval, že taktika je správná a musím jí dodržet. Začalo se mi dařit, chvílemi jsem ho přehrával. V koncovkách samozřejmě rozhodly i maličkosti a měl jsem možná trochu štěstí. Každopádně jsem za tu výhru strašně rád! Ukázala mi, že mám i na ty nejlepší a když vše vyjde, můžu je porazit. Hodně mi to pomohlo psychicky. A nejlepší na tom všem je, že rameno drží, to je úplně super!

Během zranění ses intenzivně věnoval kondiční přípravě a rehabilitaci. Můžeš k tomu něco povědět?

Nejdůležitější co bych řekl je, že každý, kdo bude po operaci, tak nesmí rehabilitaci podcenit. S odstupem času si myslím, že mi ta pauza také v něčem pomohla. Všechno zlé je k něčemu dobré.  

Jaké jsou tvé plány do budoucna? Co je tvůj cíl pro rok 2020 a co pro střednědobé období?

Plány jsou hrát vrcholově stolní tenis a k tomu dálkově studovat vysokou školu.

 

Kartu hráče Jana Valenty najdete ZDE

Oblíbenou kombinaci Jana Valenty najdete ZDE

Pro další krátké rozhovory v rámci rubriky „5 otázek pro“ klikněte ZDE