Karta hráče - Jan Valenta

Jan ValentaValenta Jan 2827

 

Datum narození: 30. 3. 2001

Herní pojetí: útočné

Dřevo: Butterfly Viscaria

Potahy: Tenergy 80 (bekhend), Tenergy 05 (forhend)

Současný klub:  TJ Ostrava KST

Největší úspěch v kariéře: Vicemistr republiky ve čtyřhře dospělých 2016, dvojnásobný mistr ČR ve dvouhře starších žáků, druhé místo dvouhra kadetů Belgium Open 2014.

Začátky mé stolně-tenisové kariéry: Stolní tenis mě ve čtyřech letech naučili hrát mamka s dědou. Do deseti let jsem hrál také fotbal, ale stolní tenis nakonec ze zdravotních důvodů zvítězil. Začínal jsem v Kladně.

Trenéři, kteří nejvíce ovlivnili moji výkonnost: Mamka Hana Valentová, její táta Josef Plachý starší a strýc Josef Plachý mladší. Máme zkrátka stolní tenis v rodině. Nejdůležitější, co jsem od nich pochytil, byly základní údery a také například využívání zápěstí při různých úderech. Ještě se mám rozhodně co učit a jsem rád, že se mi strýc Josef tolik věnuje, jeho rady jsou velmi cenné. 

Sportovní vzory: Patrick Franziska. Líbí se mi jeho čistý herní styl a také má ve hře veliký přehled.

Na stolním tenise se mi líbí: Mou oblíbenou stránkou stolního tenisu jsou dlouhé výměny. Baví mě, když míček létá dlouho přes síťku, a proto se i v zápase snažím dostat do co nejdelších výměn. 

Na stolním tenise nemám rád: Nelíbí se mi, když protihráč kecá a snaží se mě rozhodit.

Můj typický „pracovní“ den: Po snídani a ranní hygieně vyrážím do Prahy na trénink, který trvá od devíti do půl dvanácté. Poté jdu na oběd a následuje školní povinnost. Od tří do půl šesté jsem opět za stolem. Když se vrátím domů, už je dost pozdě, tak se najím a v deset jdu do postele. 

Můj volný den: Jedeme s rodinou na výlet nebo trávím čas s přítelkyní.

Má největší herní přednost a slabina: Přednosti a slabiny se soupeř dozví v zápase.

Můj životní cíl: Kvalifikace na letní olympijské hry.

Mé oblíbené jídlo: Mám jich více, například lasagne, hovězí steak nebo kuřecí řízek s bramborem.

Na důležité zápasy se připravuji: Když mám týden před zápasem, na kterém mi opravdu záleží, snažím se přizpůsobit přípravu momentálnímu pocitu. Někdy neměním nic a trénuji naplno až do posledního dne před zápasem, někdy naopak raději zvolím masáž a lehčí přípravu, abych měl dostatek chuti do hraní. Těsně před začátkem utkání mi pomáhá poslech hudby a „rozšvihám“ se s elastickou gumou a přímo před zápasem se důkladně zahřeji.

Mé současné tréninkové dávky: Maximálně zvládám devět fází týdně, ale jelikož musím také chodit do školy, bývá to většinou šest až sedm tréninkových jednotek.

Nejhezčí místo, které jsem díky stolnímu tenisu navštívil: Platja d´Aro ve Španělsku, kde jsem byl na juniorském turnaji. Je tam skvělé jídlo a pláž leží jen pár kroků od hotelu i haly.

Počet žlutých a červených karet v dosavadní kariéře: Vidím to zhruba na tři žluté karty a žádnou červenou.

Má oblíbená kombinace: Protihráč blokuje bekhendem a já hraji 2xB, 1xF, 2xB, 1x střed.

Můj největší skalp: Sharon Alguetti, Martin Pavlica, Tomáš Tregler.

Stolní tenisté z Asie jsou obecně lepší než Evropané, protože: Mají mnohem větší výběr potenciálních hráčů, protože jich je prostě hodně. Stolní tenis je také jedním z jejich národních sportů a věnují se mu opravdu poctivě. Asiaté mají také lepší morálku, než na jakou jsme zvyklí zde v Evropě. 

Nejvtipnější stolně-tenisový moment, který jsem zažil: Pobavilo mě, když Kačka Tomanovská hodila po prohraném finále MČR v Mostě pálku přes celou halu. 

Nejhorší a nejlepší školní předmět: Nejhorší je fyzika, nejlepší český jazyk.

Nejsympatičtější hráč/hráčka na okruhu je podle mě: Tomáš Polanský. Vždycky vystupuje příjemně a rád se s ním bavím.

Moje nervozita před zápasy a uklidňování: Každý je před zápasem nervózní, pokud opravdu o něco jde. V poslední době se snažím soustředit hlavně na zápas a na stanovenou taktiku. 

Když vedu 10:0 tak: Většinou kazím. Pokud mě ovšem protihráč v průběhu zápasu nějak naštval, například se nezachoval férově, tak neváhám, a klidně mu dám kanára. 

Mé oblíbené sporty: Hokej, fotbal, tenis

Mé koníčky a záliby: Florbal, fotbal, sledování filmů, poslech hudby.