iveta vacenovska

Iveta Vacenovská

 

Datum narození: 22. 3. 1986

Herní pojetí: útočné

Dřevo: Timo Boll ZLC

Potahy: Tenergy 05 forhend, Tenergy 05 FX bekend, 2,1 mm

Současný klub: Linec AG Froschberg

Největší úspěch v celé kariéře: Třetí místo na Evropských hrách v Baku 2015.

 

 

Začátky mé stolně-tenisové kariéry: Se stolním tenisem jsem začínala v Hodoníně, když mně bylo asi 7 let. Často jsme chodili na návštěvu k mému prvnímu trenérovi panu Brhelovi a mně se v hale moc líbilo a jednoho dne jsem řekla, že bych chtěla hrát.

Největší úspěch v mládežnických kategoriích: Určitě MEJ v Novém Sadu, kde jsem vyhrála celé mistrovství v singlu. Pak na MEJ v Moskvě jsme získaly zlatou medaili v družstvech s Martinou Smištíkovou (Korbelovou) a Lenkou Harabaszovou a také bronz z juniorského MS opět ve družstvech ve stejném složení.

Trenéři, kteří nejvíce ovlivnili moji výkonnost: Těžko se říká jen jedno jméno, ale určitě to budou ti trenéři, kteří mně vedli nejvíce v mých začátcích plus v průběhu mého mládí: Vladimír Brhel, Petr Nedoma a čínský trenér Bian Ya Dong v Linzi. Sportovní vzory: Přímo žádné nějaké nemám, ale obdivuji sportovce, kteří jsou výjimeční. Sport sleduji celkově ráda a jsem jeho velký fanoušek.

Na stolním tenise se mi líbí: Stolní tenis je velmi variabilní sport, kde se neopakuje cykličnost jako například u jízdy na kole, lyžování. Hru utváříme nejen my sami, ale především soupeř. Takže se dá říct, že nikdy neomrzí.

Na stolním tenise nemám ráda: Spousta lidí ho hraje ráda sama, ale přesto divácký zájem není veliký.

Můj typický „pracovní“ den: Ráno v 7:30 budíček, asi 15 minut cvičím na záda. Snídám a poté vyrážím na ranní trénink od 9:30 do 11:00. Kolem dvanácté obědvám, pak následuje odpočinek a od 15 hodin znovu trénink. Jeho průběh záleží na momentálním programu (například jestli máme v blízké době zápas), může obsahovat fyzičku a regeneraci, nebo delší herní přípravu.

Můj volný den: Volný den hodně ovlivňuje prostředí, kde se zrovna nacházím. Ale nejčastěji dlouhý spánek, kniha, film v kině, dobré jídlo s kamarády a někdy si zajdu na kávu do města.

Má největší herní přednost a slabina: Mou předností je rychlost a agresivní hra forhendem. Svou slabinu vidím v občasné uspěchanosti a faktu, že mě dokáže rozhodit maličkost, z čehož pak pramení nejistota ve hře.

Mladým hráčům, kteří se chtějí stát profesionály, bych doporučila: Stolní tenis je hra, která vyžaduje spoustu hodin tréninku a trpělivosti.

Mé oblíbené jídlo: Těstoviny na všechny způsoby a jinak mám ráda pravou českou svíčkovou. Na tu se vždy těším, když jsem dlouho v Asii a jím jen rýži.

Na důležité zápasy se připravuji: Mám svoji paní psycholožku, se kterou mám již dané postupy a metody, jak se nejlépe naladit na zápas.

Mé současné a dřívější tréninkové dávky: Do letošní sezony jsem vždy trénovala 2x denně plus fyzička některé dny. Tento rok od ledna mám většinou už jen jeden trénink a speciální program odpoledne zaměřený na záda. Plus někdy druhá fáze složená ze servisu a zásobníku. V juniorském věku jsem trénovala každý den dvoufázově a na soustředěních přibyla ještě třetí fáze (servis + zásobník).

Má oblíbená kombinace: Oblíbené nemám, jen neoblíbené. Ale ráda hraji servis všechno, jelikož se to co nejvíce podobá hře v zápasu.

Můj největší skalp: Nejvýše postavená hráčka, kterou jsem porazila, byla Sayaka Hirano (světová desítka) a také výhra nad Viktorií Pavlovich je pro mě velmi cenná. Letos v lize mistryň se mi povedl skvělý skalp, zdolala jsem Petrissu Solju. Stolní tenisté z Asie jsou obecně lepší než Evropané, protože: Mají lepší systém – zázemí, trénují více hodin, než my v Evropě. Taky je vedou jako trenéři bývalí hráči, což vidím jako veliké plus.

Nejvtipnější stolně-tenisový moment, který jsem zažila: Asi, že se mně jednou v průběhu hry vyzula bota a míček jsem dohrála i bez boty.

Nejbláznivější vítězné gesto, které jsem kdy viděla, nebo udělala: Určitě Zhang Jike, když po výhře na MS roztrhal tričko. Nebo aktuálně před rokem na světovém poháru rozkopal ohrádku, což byla zvláštní reakce.

Nejsympatičtější hráč/hráčka na okruhu je podle mě: Vladimir Samsonov a Li Jiao

Moje nervozita před zápasy a uklidňování: Když tato situace nastane, ráda si pouštím hudbu. Když vedu 10:0 tak: Kazím, ale hodně o tom poslední dobu diskutujeme.

Mé oblíbené sporty: Snowboard, nově golf, kolo, brusle, tenis.

Mé koníčky a záliby: Knihy, hudba, filmy, dobré jídlo, káva.