Konecny

Tomáš Konečný

 

Datum narození: 23. 10. 1985

Herní pojetí: útočné

Dřevo: Andro Treiber G

Potahy: Rasanter R47

Současný klub: PKS KOLPING FRAC Jarosław

Největší úspěch v celé kariéře: Vítězství ve dvouhře naturnaji World Tour v Bulharsku v roce 2016.

 

Začátky mé stolně-tenisové kariéry: Ke stolnímu tenisu mě všesti letech přivedl děda. Začínal jsem v klubu TJ Fryšták, brzy následoval přesun do KST Zlín. Tam jsem trénoval do konce základní školy každý den, občas dvakrát denně před velkou akcí. Střední školu a také nejdůležitější tréninkové období jsem absolvoval v KST Robot Mokré Lazce. Tady jsem už přešel na dvoufázový, někdy až třífázový tréninkový režim. Dalších osm let sportovního života jsem strávil v SF SKK EL Niňo Praha. Tím skončilo mé působení na české klubové scéně. Nyní již čtvrtým rokem hraji za polský klub 3S Polonia Bytom. V letech 2014 až 2016 jsem trénoval v evropském centru ve Schwechatu pod vedením věhlasných zahraničních trenérů. Nyní se opět připravuji v Praze na Kotlářce.

Největší úspěch v mládežnických kategoriích: Mistr Evropy ve čtyřhře juniorů a bronzový medailista ve družstvech na mistrovství Evropy v Novém Sadu v roce 2008, 2. místo ve družstvech a ve čtyřhře na mistrovství Evropy kadetů v Bratislavě vroce 2005.

Trenéři, kteří nejvíce ovlivnili moji výkonnost: Vladislav Koldas mi dal veškeré základy, herní systém a úderovou techniku. Mým reprezentačním trenérem ve všech kategoriích byl Pavel Steffek, díky kterému jsem mohl zlepšovat svůj mezinárodní herní projev. Tomáš Demek mě pak připravil na dráhu profesionálního hráče, ukázal mi správný přístup k vrcholovému sportu. A dále Dirk Wagner, který posunul pojem trenér úplně do jiné roviny. Věřím, že kdybych měl možnost připravovat se pod jeho vedením delší dobu, dokázal bych své výkony posunout mnohem dál. Změnil u mě pohled na efektivitu tréninku, dávky, vedení a myšlení při zápasech a předal mi plno zkušeností z jeho dlouhé trenérské kariéry.

Sportovní vzory: Roger Federer, Tiger Woods

Na stolním tenise se mi líbí: Samotná hramě očarovala už od mala. Nejvíce se mi na stolním tenise líbí rychlost, falše a variabilita.

Na stolním tenise nemám ráda: Neustálé a nesmyslné změny pravidel. Například nyní v polské lize hrajeme některé zápasy jen na dva vítězné sety, což je snad světový unikát.

Můj typický „pracovní“ den: Dobrým vstupem do nového dne je pro mne kvalitní, a hlavně klidná snídaně. Nedokážu odejít z domu bez jídla, takže vstávám minimálně hodinu a půl před odchodem na trénink. Ráno trénuji od 9:00 do 11:00. Po fázi následuje oběd. Když je čas a prostor, tak nepohrdnu krátkým odpočinkem v leže. Následuje druhý trénink, tentokráte od 15:00 do 17:00. Dle mého momentálního programu mám také prostor pro masáž, posilovnu, nebo rychlý odjezd domů k rodině. Tam mě čeká nejzábavnější fáze s mojí dcerkou. Večer pak trávím s manželkou.

 
Můj volný den: Volné dny slouží k regeneraci a hlavně rodině. Je jich totiž v sezoně strašně málo, tak se snažím vynahradit všechny ty dny, kdy jsem na zápasech a turnajích.

Má největší herní přednost a slabina: Tu ať si každý najde sám, nic prozrazovat nebudu. :-)

Mladým hráčům, kteří se chtějí stát profesionály, bych doporučila: Mít svůj cíl a jít si za ním. Také se určitě vyplatí naslouchat radám zkušenějších. A když se náhodou kariéra profesionálního sportovce nepovede, určitě je třeba myslet na jinou možnost a nechat si otevřená zadní vrátka.

Mé oblíbené jídlo: Losos atěstoviny všeho druhu a způsobu.

Na důležité zápasy se připravuji: Těžko rozdělit důležité a nedůležité zápasy. Jsem profesionál, takže každý zápas má pro mě důležitost a váhu. Příprava se proto odvíjí skoro vždy stejně.

Mé současné a dřívější tréninkové dávky: Mé tréninkové dávky se mění podle momentální fáze sezony. V létě vždy nabírám velké objemy jak herní, tak fyzické. V průběhu sezony už tolik času na tvrdý trénink není, dávky proto přizpůsobuji zápasům.

Má oblíbená kombinace: Jedná se o kombinaci střed-roh se servisem. Podávám, dostanu příjem na střed, další míč buď do forhendu, nebo do bekhendu, pak opět na střed a takto pořád dokola.

Můj největší skalp: Zhang Jike

Stolní tenisté z Asie jsou obecně lepší než Evropané, protože: Kdybychom to věděli,tak už nejsou lepší :-) Jejich know-how můžeme jen obecně tipovat. Jasné důvody jejich výkonnosti ale jsou: hráčská základna, systém vedení, neskutečná disciplína, vztah ke stolnímu tenisu a životní styl obecně. Všechny tyto aspekty jsou v Asii na vysoké úrovni. Nicméně bych to ale vše upřesnil na Čínu. Jiné asijské země už takovou převahu nad Evropou nemají.

Nejvtipnější stolně-tenisový moment, který jsem zažila: Když Michal Obešlo oslavoval vítězství v zápase hrou na imaginární kytaru.

Nejbláznivější vítězné gesto, které jsem kdy viděl nebo udělal: Vzpomínám si na Zhang Jikeho, který po vítězství na mistrovství světa roztrhal tričko a když vyhrál světový pohár, tak rozkopal ohrádky.

Nejsympatičtější hráč/hráčka na okruhu je podle mě: Panagiotis Gionis. Je to zkrátka pohodář, vždy je dobře naladěný a můžu si s ním pokecat. Nemá žádné hvězdné manýry, i když je to pan hráč.

Moje nervozita před zápasy a uklidňování: Už jsem toho zažil dost, takže nervozitu před zápasem skoro necítím. Nejdůležitější je pro mě dostat se do správně bojovné nálady. K tomu mi pomáhá poslech hudby.

Když vedu 10:0, tak: Zkazím, tohle totiž pingpongový bůh vidí a může mi to nepříjemně vrátit.

Mé oblíbené sporty: tenis, golf, squash

Mé koníčky a záliby: rodina, hudba, letní grilování, aktivní odpočinek