Sportovní plány NTC Havířov
Rozhovor s Nikolasem Endalem o plánech a vizích Národního centra.
V minulých dnech bylo slavnostně otevřeno Národní tréninkové centrum stolního tenisu v Havířově (dále též NTC). Informaci o tom přinesl oficiální web ČAST. V rozhovoru s Nikolasem Endalem jsme se zaměřili především na pohled do budoucna.
V článku na oficiálním webu ČAST je popsána především geneze a vznik NTC. Trenérskou i hráčskou veřejnost určitě neméně zajímá, na co se ve vztahu k národnímu centru můžou těšit v kratší i delší budoucnosti.
To, co se připravovalo mnoho let, se nyní snažíme realizovat. Za necelé 2 měsíce, co NTC funguje, se zde již vystřídali hráči všech věkových kategorií. Od nejmenších hráčů projektu HBO po veterány. Nebylo to jednoduché, ale jsem rád, že jsme to zvládli.
Chceme, aby zde trénovalo co nejvíce hráčů. Primárně se snažíme začít naším regionem, troufám si říct, pořád nejsilnějším v ČR. Cílem a hlavní prioritou je pokusit se zkoncentrovat hráče na co nejvíce tréninků na jedno místo. NTC splňuje všechny parametry, ale hala bez hráčů je mrtvá hala. Když sem dneska hráč přijede, má pod jednou střechou úplně vše. Kvalitní trénink, ubytování, stravování, posilovnu, regeneraci. Chceme tyto podmínky nabídnout nejlepším hráčům v ČR a postupně lákat i hráče zahraniční, aby nám pomohli zlepšit kvalitu českého stolního tenisu. Bohužel jsme v posledních letech méně úspěšní a jeden z důvodů podle mě je, že ne vždy spolupracujeme a táhneme za jeden provaz. Myslím si, že je to škoda. Pokud najdeme společnou cestu, o což se snažíme, věřím, že to může pomoci.
Pohled na NTC Havířov, vlastní foto
Tréninkové plochy NTC Havířov, celkem 2 000 m2, vlastní foto
Vlevo vstupní hala, vpravo jídelna (bistro), vlastní foto
Vlevo pokoj, vpravo přednášková místnost, vlastní foto
Jaký je aktuálně v NTC trenérský tým a hráčské obsazení?
Máme zde reprezentační trenéry (Nedoma, Štrbíková, Klásek). Chceme využít jejich velkých zkušeností. Věříme, že je přenesou na hráče. Dále v NTC působí „tradiční“ trenéři (Koutný, Medvecký, Čihák, Košťál). Jako šéftrenér nám pomáhá Josef Plachý, který hodně věcí koordinuje. Nastavujeme procesy. Myslím si, že jdeme kupředu. Ze začátku to nebylo jednoduché. Trenéři se učí více spolupracovat. Někteří to pochopili dřív, někteří později. Ještě to asi chvíli bude trvat, ale věřím, že to bude dobré.
V ženské složce zde v podstatě máme celý kádr. Je tady Karin Adámková, Kačka Tomanovská, Zdena Blašková. Hanka Matelová v NTC strávila několik týdnů a byla velmi spokojená. Trénují zde Gábina Štěpánová, Klára Hrabicová, Nela Hanáková, Nikita Petrovová. Na soustředění přijely juniorky (Záděrová, Klempererová, Sommerová). Celkově z toho mám u žen lepší pocit. U mužů je situace složitější. U nich více fungují silné kluby, větší roli hrají finance a smlouvy. Reprezentačních soustředění zde v průběhu léta ale několik proběhlo. Postupně začínají jezdit kluci z Ostravy (Onderka, Martinko), ladíme spolupráci s TTC Ostrava. Doufám, že všichni časem pochopí, že to je ku prospěchu. Opravdu děláme všechno proto, aby výsledky byly co nejlepší.
Uvedl jste, že Josef Plachý „pomáhá“ jako šéftrenér. Jaké jsou plány v této oblasti?
Vize od začátku je, že zde bude zahraniční šéftrenér. Měl by to být někdo, kdo nám pomůže přenastavit celý systém a přinese s sebou trochu zahraniční perspektivy. Myslím si, že u nás je hodně trenérů, kteří jsou v určitých oblastech špičkoví, ale možná jim někdy chybí nadhled, který by je pomohl posunout ještě o kousek dál. Slibujeme si od něj i posun ve vzájemné spolupráci. Určitě by se dokázal více oprostit od klubových zájmů a historických křivd. Všichni tady spolupracujeme 20 a více let, tak to prostě je.
Bohužel COVID nám to trochu naboural. Vyjednávání takto složité věci se nedá řešit po e-mailu nebo telefonu. Věřili jsme, že se nám to podaří od začátku startu NTC, to ale nevyšlo. Žádná jména v tuto chvíli ze mě nedostanete. Tipy máme a jednáme. Věřím, že se nám to podaří, protože první ohlasy jsou až nad očekávání dobré. NTC je atraktivní i pro TOP trenéry v Evropě. Jsme nové centrum, jsme připraveni dát šéftrenérovi volnou ruku, hráčů v ČR je dost. Je to lákavé. Pokud jde o časový rámec, žijeme ve složité době… Rád bych, kdyby se to podařilo od nového roku. Musíme si ale uvědomit, že jsme sezónní sport, takže reálný termín je asi nová sezóna.
Zaznívají hlasy, že se NTC mělo vybudovat jinde. Jaký je na to Váš názor?
Samozřejmě ty hlasy vnímám. Že je to moc na východě, někdo říká v Polsku. Několikrát jsem to již komentoval. Z hlediska Evropy je v dojezdové vzdálenosti autem 10-12 zemí, poloha v rámci Evropy je dobrá. Musíme začít u sebe a oprostit se od vzájemných bojů. Jestli budou 2 hráči v jedné herně, 2 v druhé a 2 ve třetí, k čemu to je dobré? Věřím, že když si tyto problémy vyřešíme doma, přidají se hráči ze zahraničí a na konci z toho budou profitovat všichni. I proto sem zveme zahraniční výpravy, kterých zde již trénovalo několik. Na 10 dní tu byl Neven Cegnar, šéftrenér ETTU a byl nadšený.
Naznačil jste, že pod jednou střechou je k dispozici kromě tréninku i možnost kondiční přípravy a regenerace. Jak to vypadá v praxi?
Ke stolnímu tenisu samozřejmě patří kvalitní kondiční příprava, proto jsme najmuli nového kondičního trenéra Patrika Kaizara. Hledali jsme někoho místního, aby byl neustále k dispozici. Vede rozcvičky, po tréninku s hráči cvičí, spolupracuje s nimi i individuálně podle potřeby. Z jeho dosavadního působení jsme nadšení. I pro zahraniční výpravy bylo nezvyklé, kolik času tráví v hale. Ve spolupráci s našimi trenéry se snažíme, aby získal co nejvíce zkušeností ve stolně-tenisové specializaci. Finišujeme s posilovnou, která by od října měla být 100% k dispozici. Současně je pro kondici využívána jedna část haly o velikosti 1 000 m2. Pokud jde o regeneraci, k dispozici je masérna se 3 lehátky, infrasauna, rehabilitační vana a lymfodrenáž. Masér dochází standardně 2x týdně, v případě potřeby lze domluvit více.
Možnosti regenerace, vlastní foto
Posilovna, vlastní foto
Dospělí hráči potřebují špičkovou péči, ale dokážou se zpravidla o sebe postarat. Co NTC nabídne mladým hráčům, bude o ně postaráno komplexně?
Ano, to je v dnešní době asi to vůbec nejdůležitější. Náš sport – ať se nám to líbí nebo ne – je charakteristický určitou ranou specializací. Víme, že čím dříve si mladý hráč zvykne na pravidelný trénink, tím lépe. Přestože se občas říká, že není důležité, jak hraje hráč třeba v kadetech, tak musím konstatovat, že si nevybavuji, že by se v poslední době výrazně mezinárodně prosadil hráč, který by v mládí nebyl úspěšný.
Myslím si, že přechod na střední školu je ideální okamžik, kdy by hráč měl být již dostatečně vyzrálý. Asi i proto se historicky chodilo na internáty právě na střední školu. Ubytování, strava a kompletní zázemí včetně zkušeného pedagogického dozoru je zajištěné v domově mládeže 500 m od haly. Spolupracujeme s řadou škol a učilišť ve městě. A abychom se o hráče dobře postarali a kladli na všechny tyto aspekty opravdu důraz, tak jsme poprvé v historii zřídili funkci mentora. Je to profesionál, člověk, který s dětmi pracuje více než 20 let. Navíc je to bývalý hráč, což je vždy výhoda. Jmenuje se Michal Malina. Bude mít na starosti kontakt s rodiči, lékaři, se školou. Měl by to být i takový kamarád, první kontakt při různých problémech. Rodinu nikdy nenahradíme, to je jasné. Jít z komfortu domova za sportovním růstem je ale často jediný možný krok. Budeme se to snažit hráčům maximálně usnadnit.
Autor: Martin Merker