Zápisník z Číny 5

Exkluzivní zpravodajství Dany Čechové ze Světového poháru v Číně.

Dana Čechová, bývalá česká reprezentantka a olympionička, aktuálně hráčka vedoucího týmu extraligy MSK GUMOTEX Břeclav ZFP GROUP, působí v této sezóně jako osobní koučka nizozemské jedničky, 30. hráčky světa, Britt Eerland (dále Britt). Společně odcestovaly do Číny, kde se v rámci ITTF projektu #RESTART uskuteční jedna z mála letošních mezinárodních akcí – Světový pohár žen. Dana souhlasila, že bude průběžně informovat o (nejen) sportovním dění z této významné akce konané v současné mimořádné době.

Zápisník z Číny 5 – Turnaj

Tento poslední díl zápisníku připravujeme s Martinem ve středu (11.11.) chvilku před odjezdem na letiště ve Weihai. Je tedy již po turnaji, který byl dohrán v úterý. Jaký byl?

Pokud jde o Britt, los nám příliš nepřál. Jak jsem uvedla v článku na webu ČAST, v podstatě to asi nemohlo být horší. S Han Ying hrála v kariéře několikrát a prakticky pokaždé to bylo bez šance. Takové zápasy jsou velmi náročné mentálně. Bohužel to nevyšlo ani tentokrát. Od začátku jsme tušily, že cesta mezi nejlepších 16 hráček povede přes Korejku Jeon Jihee. S ní Britt sehrála výborný zápas, nakonec ale prohrála o dva balonky v rozhodujícím sedmém setu… Je to velká škoda, protože postup nebyl daleko. Byl by to pro ni velký úspěch a pochopitelně i mně by to dodalo energii. Na druhou stranu Britt odevzdala maximum a nemá se za co stydět.

123925248 10164314014085290 7212272644950967348 n

Pokud jde o hodnocení turnaje jako takového. Každý den jsem se snažila sledovat co nejvíce zápasů. Skupinová část, kterou nehrálo osm nejvýše nasazených hráček, byla nesmírně vyrovnaná. Řada zápasů skončila 4:3, hrálo se hodně dlouhých a krásných výměn. Musím říct, že bylo potěšení pro oči vidět po tak dlouhé pauze zase náš sport v plné kráse. Z mého pohledu nedošlo k žádným velkým překvapením. Všech třináct hráček bylo velmi vyrovnaných a do hlavní soutěže postoupilo, podle mého názoru, v danou chvíli lepších a možná i šťastnějších osm z nich.

V prvním kole hlavní soutěže k několika zajímavým výsledkům došlo. Uvedla bych hlavně výhry Zhang Lily nad Feng Tianwei 4:2 a Chen Szu-Yu nad Doo Hoi Kem 4:3. Myslím si, že v obou případech sehrálo důležitou roli, že obě vítězky byly rozehrané a v tempu ze skupinových zápasů, zatímco pro jejich soupeřky se jednalo o první zápas na turnaji. Například Lily ve svém zápase rychle vedla 3:0 na sety a pro Feng Tianwei pak bylo těžké zápas otočit. Vítězství Han Ying nad Polcanovou 4:3 bych jako velké překvapení neviděla. V této části turnaje ještě byly k vidění zápasy s dlouhými výměnami, ale bylo jich méně. V některých případech se jednalo o jednoznačná utkání.

Od druhého kola začala nadvláda nasazených Asiatek. Zápasy v této fázi turnaje nebyly divácky tak atraktivní, ale na druhou stranu více sloužily jako „studijní materiál“. Řekla bych, že od čtvrtfinále přichází zlom a hra je výrazně více o podání, příjmu a prvním míčku. Kvalita nejlepších hráček je tak obrovská, že se hra do výměn tak často nedostane nebo nejsou tak dlouhé. Určitě super výsledek zaznamenala Han Ying, která nakonec skončila v semifinále, kde prohrála po velkém boji se světovou jedničkou a pozdější vítězkou turnaje, Chen Meng.

Myslím si, že síla ženského asijského stolního tenisu, zejména toho čínského, je ve fyzické přípravě. Asijské hráčky mají sportovní postavy, vypracované svaly. V porovnání s ostatními to je viditelné. Od toho se pak podle mě odvíjí i to, s jakou razancí jsou schopny zakončovat. Rychlost, se kterou hrají, je neuvěřitelná. Když vidím jejich trénink v hale... Asi není náhoda, že v tom nejvíce vynikají nejlepší tři hráčky celého turnaje Chen Meng, Sun Yingsha a Mima Ito. Když nad tím přemýšlím, v porovnání s ostatními je u nich patrný rozdíl v razanci úderů, rychlosti a ekonomice pohybu. Zbytku chybí větší explozivní síla, výbušnost. Na první místo bych proto dala fyzickou přípravu. Samozřejmě důležitý je také materiál. Všechny tyto hráčky hrají s jinými potahy než my Evropané.

Dnes ráno (11.11.) jsme měly poslední trénink. Britt ho odehrála s Lily Zhang. Za chvíli odjíždíme na letiště do Weihai. Po přeletu do Šanghaje nás čeká přímý let do Frankfurtu. V prvním díle jsem psala, že nám zrušili let z Kodaně a budeme trávit noc na letišti. Nakonec se podařilo s leteckou společností vyjednat změnu letenek, za což jsme s Britt opravdu hodně rády.

dana

Co říct závěrem? Strašně moc se těším domů! Jsem unavená. Je to jiný typ únavy, než na jaký jsem byla jako hráčka zvyklá. Těším se, že si teď pár dní od ping-pongu odpočinu a budu s rodinou. Ten měsíc byl fakt mazec. Současně jsem se toho ale hodně moc naučila. Měla jsem možnost vidět a poznat stolně-tenisový svět z jiné perspektivy než z té za stolem. Z perspektivy kouče. Dalo mi to strašně moc a jsem vděčná, že jsem mohla být součástí Restartu v Číně. Pokud se Vám mé zápisníky líbily a třeba Vás v něčem trochu obohatily, pak byl náš záměr splněn a jsme za to rádi.

Z Weihai do České republiky zdraví Dana Čechová.

První díl Zápisníku z Číny si můžete přečíst ZDE.

Druhý díl Zápisníku z Číny si můžete přečíst ZDE.

Třetí díl Zápisníku z Číny si můžete přečíst ZDE.

Čtvrtý díl Zápisníku z Číny si můžete přečíst ZDE.