Oblíbená kombinace Marek Čihák
Bývalý skvělý reprezentant, stále ještě aktivní hráč, ale především trenér, jedna z hlavních tváří NTC Havířov, představuje své oblíbené kombinace.
- KOMBINACE (PRAVIDELNÁ)
„Bekhend z B → Forhend z B → Bekhend z B → Forhend z F do B nebo F blokujícího hráče.“
Marek Čihák k této variantě uvádí: „Cílem kombinace je zdokonalování správného pohybu, postavení na jednotlivé údery, přenášení váhy, správného vytáčení na forhendové údery a v neposlední řadě správného a rychlého vytáčení a přiklápění rakety pří změně forhendového a bekhendového úderu. Tuto kombinaci můžeme trénovat v různých obměnách, například:
- Začínající hráči můžou hrát kontrem, zkušenější hráči forhendovými topspiny a „profíci“ potaženým bekhendovým topspinem („halfem“) u stolu;
- Kombinaci můžeme hrát blízko stolu nebo ze střední vzdálenosti, popřípadě střídat vzdálenosti a tím se učit i změnu tempa hry;
- Kombinaci můžeme otevřít po 4., 8. nebo po jakémkoliv jiném úderu do opačné strany blokujícího hráče (já preferuji otevírat kombinaci po sériích);
- Kombinaci můžeme hrát s i bez podání.“
- KOMBINACE (ZRCADLOVÁ)
„Forhend z F po lajně→ Forhend ze středu do B → Forhend z F po lajně → 1x Bekhend z B křížem → druhý bekhend hrajeme po lajně do F a kombinaci hraje zrcadlově druha strana.“
Vysvětlení: „Cílem kombinace je změna hry z útočné do obrané, pohyb a správné postavení hráče, práce nohou, přenášení váhy, správné a přesné umísťování úderů a v neposlední řadě zdokonalování koncentrace hráče (změna rytmu hry vyžaduje velkou dávku koncentrace a soustředění). Tato kombinace je vhodná zejména pro zkušenější hráče. I zde existuje řada modifikací:
- Kombinaci můžeme hrát uzavřeně dokola, hráči si počítají, kolik sérií této kombinace dohromady odehrají (dvojice soutěží o nejvyšší počet sérií);
- Kombinaci můžeme otevřít po odehrání jedné série obou hráčů, a to druhým bekhendem do forhendu druhého hráče;
- V polovině doby hraní kombinace vyměníme stranu, která kombinaci začíná hrát;
- Kombinaci můžeme hrát s i bez podání.“
- KOMBINACE (NEPRAVIDELNÁ)
„Forhend ze středu → Bekhend z B nebo Forhend z F, opakujeme dokola.“
„Cílem této kombinace je zdokonalování postřehu, reakce a předvídavosti hráče při nepravidelném prohazování do stran, správný a včasný pohyb nohou, přenášení váhy a vytáčení těla při forhendových úderech ze středu a z F. Kombinaci můžeme hrát v několika obměnách:
- Kombinaci hrajeme uzavřeně dokola nebo jí otevřeme odehráním forhendového topspinu ze 3. nebo 4. středu do opačné strany blokujícího hráče;
- Kombinaci můžeme hrát s i bez podání;
- Pokud hrajeme kombinaci s podáním, můžeme začít forhendovým topspinem z F nebo bekhendovým topspinem z B, poté pokračujeme přes střed a zpět do stran.“
- KOMBINACE NA ZÁSOBNÍKU
„Forhendový topspin do spodní rotace → Forhendový topspin do vrchní rotace vše z F nebo B.“
Marek k této variantě uvádí: „Cílem tohoto cvičení na zásobníku je správné postavení, práce nohou, přenášení váhy, vytáčení těla a správný pohyb hrací ruky při forhendových topspinech při pravidelném střídání spodní a horní rotace. Důležité je hlídat u hráče, aby do spodní rotace při forhendovém topspinu šel koleny dolů a při zasažení míčku šel zpět do mírně pokrčených nohou (zhoupnout se v nohou a zároveň přenést váhu z pravé nohy na levou), hrací ruka jde více pod míček a pohyb ruky začíná pod míčkem, a jde dopředu a více nahoru (říkáme, že pohyb ruky svírá s deskou stolu větší úhel), míček trefujeme v nejvyšším bodě. Naopak forhendový topspin do vrchní rotace hrajeme na mírně pokrčených nohou, soustředíme se spíše na rotaci v kolenou a vytáčení těla, hrací ruka jde jen mírně pod míček a pohyb ruky směřuje více dopředu a jen mírně nahoru (pohyb ruky svírá s deskou stolu menší uhel), míček trefujeme v nejvyšším bodě nebo pří těžší variantě hned po odskoku. Možné varianty:
- Kombinaci hrajeme v pohybu např. z F a středu nebo ze středu a B;
- Snažíme se odehrát v jedné sérii co nejvíce míčků (min 20);
- Forhendové topspiny můžeme hrát do utečených úderů se spodní rotací nebo do dlouhých čopů;
- Místo forhendového topspinu do vrchní rotace můžeme hrát ze začátku kontr, abychom si zafixovali držení ruky nahoře nad deskou stolu;
- Nahazující hráč může po nahození prvního úderu se spodní rotací druhý úder zablokovat do stejného místa, druhý úder je pak přirozenější než nahození míčku z ruky.“
- KOMBINACE NA ZÁSOBNÍKU
„Krátký bekhendový pink z B → Forhendový topspin do spodní rotace z F; krátký forhendový pink z F → Bekhendový topspin do spodní rotace z B.“
Podrobné vysvětlení: „Cílem je správný pohyb nohou na krátký pink a následně topspin z opačného rohu. Důležitý je zejména pohyb pravé nohy, avšak stranou nezůstává ani pohyb nohy levé, ta má v této kombinaci význam především v přenášení váhy. Kombinaci začínáme vždy ze střehového postavení. Při krátkém forhendovém i bekhendovém pinku jde pravá noha pod stůl. Při následném topspinu z protilehlého rohu se pohybujeme pravou nohou zpět do střehového postavení a následně uděláme krátký pohyb nohou a přeneseme váhu na nohu, z které hrajeme topspin: při bekhendovém topspinu na levou nohu, při forhendovém topspinu na pravou nohu. Po odehrání topspinu přenášíme váhu na opačnou nohu a dostáváme se zpět do střehového postavení. O rotaci těla a pohybu ruky při topspinu už byla zmínka v předchozích kombinacích. Možné úpravy kombinace:
- Místo krátkého pinku můžeme hrát flip a z B popřípadě „banán“;
- Místo topspinu do spodní rotace můžeme hrát topspin do vrchní rotace;
- Topspiny můžeme hrát do utečených úderů se spodní rotací nebo do dlouhých čopů na zadní hranu.“
Titulní foto: Jaroslav Odstrčilík
Zajímají Vás oblíbené kombinace dalších špičkových hráčů a trenérů? Sledujte rubriku Oblíbená kombinace ZDE.