5 otázek pro Marka Kláska

Pět otázek pro reprezentačního trenéra juniorů a „21“. Jaký je jeho názor na změnu juniorské kategorie, kterou schválila ETTU?

 

5 otázek pro Marka Kláska

 

ETTU schválila úpravu juniorské kategorie, kdy na MEJ do Záhřebu budou moci jet i hráči narozeni v roce 2002. Jak tuto změnu vnímáš? Můžeš vyjmenovat a stručně charakterizovat hráče užšího kádru?

Překvapivé rozšíření juniorské kategorie do 19 let nám letos umožňuje zařadit do kádru tři velmi kvalitní hráče, ale to platí pro naše soupeře samozřejmě také. Chápu, že ETTU reagovala na nové kategorie ITTF, ale uprostřed sezóny se mi to jeví jako ne zrovna šťastné řešení. Tito hráči se vlastně již s juniorskou kategorií rozloučili, navíc je v květnu čeká maturitní zkouška, která je pro mnohé prioritou. Uvidíme, jestli je toto posunutí kategorie natrvalo. V opačném případě by to poškodilo hráče následujícího ročníku, a to by bylo vůči nim opravdu nefér. Když to shrnu, tak jsem překvapený, nevím, jestli je to správné, ale jsem rád, že mohu použít tři kvalitní hráče.

Pokud jde o kádr, je z výše uvedeného důvodu situace nyní poměrně složitá. Proto uvedu větší počet hráčů.

Tomáše Martinko - útočný, dynamický hráč, který v rychlosti, brzo po odskoku, dokáže umísťovat balony do protipohybu soupeře. Je již tahounem svého extraligového družstva.

František Onderka - velice poctivý hráč, umí zahrát jak agresivně u stolu, tak v prostoru, k čemuž mu pomáhá dobrý pohyb a obratnost. Má větší zásobu podání, do poslední chvíle nečitelných. Také se prosazuje v extralize.

Radek Skála - talentovaný levoruký hráč, který má skvělou výbušnost a dynamiku. Pokud ji využívá blízko u stolu, jeho kvalita hry velmi roste. Dostává šanci hrát extraligu.

Tito tři hráči mohou zvýšit kvalitu našeho reprezentačního družstva díky výše uvedené změně regulí.

Šimon Bělík– výkonností jeden z našich nejlepších mladých hráčů – juniorská jednička. Výrazně se již prosazuje mezi dospělými, mezi jinými úspěchy vyhrál i mužský kontrolní turnaj. Má skvělý servis, cit pro balon a přehled ve hře. Velmi dobrý z bekhendové strany.

Adam Štalzer – velmi talentovaný levoruký hráč, má dobrý rytmus hry, je to „srdcař“ a umí družstvo povzbudit a „vyhecovat“.

Ondra Květon – bojovník, má dobrý bekhendový blok a slušný servis. Poctivý v přípravě i v zápase.

Radim Morávek – rychlý levoruký hráč, také velký bojovník, nevypustí v tréninku ani zápase jediný míček. Jeho předností je rychlý bekhend s velkou rotací.

Vítek Kadlec – věkem mladší, ale velmi talentovaný hráč, který umí hrát i v prostoru, dokáže využít svých fyzických předpokladů a často velmi dobře zvládá vyrovnané stavy (koncovky setů). Nebojí se.  Líbí se mi jeho zrychlení při úderech předloktím.

Jakub Kaucký – poctivý hráč, který má jistotu v prostoru, zvládá i pasivní hru. Postupně se zlepšuje. Myslím, že jeho čas ještě přijde.

Takto bych si představoval svou budoucnost: V pozadí úspěchů českých hráčů!

IMG 20210123 184524

 

Vypozoroval jsi společné znaky hry českých juniorů?

Myslím si, že hrajeme relativně dobře z bekhendové strany. Chce to ovšem více pohybu, abychom více vyvinuli tlak forhendem. Jak se říká: „Bez bekhendu nejde hrát, ale bez forhendu nejde vyhrát.

Mohl bys na základě předchozí odpovědi uvést tipy na herní kombinace, které by mohly pomoci slabé stránky eliminovat?

Jakákoliv kombinace, kdy se musí po bekhendu obíhat forhendem v bekhendovém rohu (např. „televizní“).

Jaká je kondiční připravenost hráčů?

Domnívám se, že kondiční připravenost není špatná. Pokud má hráč dostatečné objemy za stolem, tak podle mě ping-pongovou kondici má. Podle mě jde o dvě věci: udržet pozornost a intenzitu. To znamená nemít stereotypní trénink, střídat kombinace, zásobník, sety atd. Do toho je třeba v současné době vložit silový trénink. Ten je podle mě velmi důležitý. Toto vše souvisí samozřejmě s psychickou odolností v zápasech. Často diskutuji s hráči a vnímám jejich pocity, co potřebují trénovat.

Sleduješ i hráče širšího kádru?

Mám v hledáčku samozřejmě i další hráče, ale v této době, kdy nejsou povoleny zápasy, je opravdu těžké sledovat, jak na tom hráči jsou. U mě mají otevřené dveře všichni, kteří prokážou patřičnou výkonnost v soutěžích. Věřím, že brzy dostanou příležitost se ukázat!

 

Marek Klásek

klasek

 

Trenér

2013 - asistent reprezentačního trenéra kadetů ČR
(např. titul mistra Evropy v soutěži družstev, koučink T. Polanského při vítězství na TOP 10 v Terni)

od 2014 - reprezentační trenér juniorů ČR (např. 2. místo na MEJ v Záhřebu 2016)

2018 – reprezentační trenér kadetů ČR na MEJ v Kluži
(3. místo Š. Bělík ve dvouhře, 3. místo A. Štalzer a L. Zaděrová v mixu)

Od 2019 spolupráce s reprezentačním výběrem „21“
(např. ME „21“ Varaždin – 1. místo J. Martinko ve čtyřhře)

Od 2020 reprezentační trenér juniorů a „21“, NTC Havířov

 

Hráč

5. místo na MS družstev 2006 v Brémách

Vítěz Pro Tour Chile (čtyřhra) a 2. místo Pro Tour Chile (dvouhra)

2x bronzová medaile na ME družstev

5x mistr republiky mužů (1 x dvouhra, 2 x čtyřhra, 2 x družstva)

Více-mistr Ligy mistrů, více-mistr německé Bundesligy, více-mistr italské ligy, mistr slovenské ligy

V současné době hráč extraligy za TJ Sokol PP Hradec Králové 2

 

Pro další krátké rozhovory v rámci rubriky „5 otázek pro“ klikněte ZDE.