5 otázek pro Jaroslava Mikesku

Pět otázek pro reprezentačního trenéra juniorek. Jaký je jeho názor na úpravu věkové kategorie, které v minulých týdnech schválila ETTU? S jakými cíli vzhlíží k MEJ?

 

5 otázek pro Jaroslava Mikesku

 

Jarku, jaká je aktuální situace v reprezentačním týmu juniorek?

V podstatě se uskutečnily pouze satelity v létě a následně ještě turnaj v listopadu v Maďarsku, takže moc turnajů jsme se jako reprezentace neúčastnili. Spíše se tedy potkáváme na soustředěních, pokud to situace dovolí. Reprezentační tým od začátku tvořilo šest děvčat, z nichž dvě trošku výkonnostně vyčnívají, a to jsou Linda Záděrová a Klára Hrabicová. Další čtyři holky jsou, dle mého názoru, na tom výkonnostně velmi podobně. To jsou Nela Hanáková, Anna Klempererová, Helena Sommerová a Jana Vašendová. K tomu se ještě nyní v lednu rozhodnutím ETTU o rozšíření kategorií (2002 a mladší) zařadí do širšího týmu také Kristýna Pěnkavová. Bohužel od nového roku ještě nebyla možnost uspořádat žádné soustředění, takže se zatím nezúčastnila žádné akce.

Můj cíl v této sezoně je přivézt alespoň jednu medaili z MEJ, pokud se tedy uskuteční. Myslím si, že na to holky mají uhrát dobrý výsledek. Samozřejmě teď je opravdu těžké říct, jak na tom kdo bude, když nám chybí srovnání se zahraničními týmy. Doufám však, že se začnou mezinárodní akce hrát a budeme mít možnost porovnat se s jinými evropskými zeměmi.

Zmínil si věkové rozšíření juniorské kategorie, které schválila ETTU. Jaký máš na to názor?

S rozšířením kategorií o další ročník nemám problém. Jen je potřeba říct, jak to bude do budoucna. Vzhledem k tomu, že turnaje ITTF se ze zavedených kategorií U18 a U15 změnily na dvě hlavní kategorie U19, U15, a k tomu jsou přidány další kategorie U17, U13, tak myslím, že zavedení kategorií u ETTU na U19 a U15 je logické. Otázka zní, jestli to tak zůstane i na další sezony nebo jestli to tak je pouze pro letošní rok. Pokud by to tak bylo pouze pro tento rok, tak sice ročníky 2002 nepřijdou o mistrovství Evropy, ale přijdou o něj ročníky 2003. To zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. Za mě, v ideální situaci, bych to udělal jako trvalé rozhodnutí, a přidal bych na evropský šampionát i kategorii U17. Ale uvidíme, jak to nakonec celé dopadne.

Pojďme nyní k herním dovednostem tvých reprezentačních svěřenkyň. Lze u nich vypozorovat něco jako „českou školu“? Myslím tím společné znaky, ať již kladné nebo záporné?

Každý je jiný a má jiné problémy ve hře. Přesto lze říct, že určité společné znaky tu jsou. Dle mého názoru máme oproti jiným špičkovým hráčkám juniorské kategorie nedostatek v pohybu za stolem a s tím souvisejícím přenášením váhy při úderech, a také v kvalitě a preciznosti servisu a příjmu a ve hře nad stolem. To vidím jako největší chyby. Myslím si, že většina holek v reprezentaci nemá problém v pasivní hře, na tom mají i mnohdy založenou hru, ale někdy mají problém samy se svojí aktivní hrou, když mají rozehrávat výměnu, kdy jsou jejich údery nejisté. Toto však neplatí pro Lindu a Kláru, ty se hodně snaží tlačit první, a proto si také myslím, že jsou v této kategorii u nás tak dominantní a jsou před ostatními děvčaty.

Mohl bys na základě předchozí odpovědi uvést tipy na herní kombinace, které by mohly pomoci slabé stránky eliminovat?

Zapojit kombinace na pohyb, a to jak pravidelné, tak nepravidelné. Může být klidně 2F z F a 2F z B. I když třeba holky moc forhend z bekhendu nevyužívají, tak je dobré toto trénovat. Ať již z důvodu pohybu, tak z důvodu zapojování přenosu váhy. Při forhendu z bekhendové strany jsou hráčky nuceny zapojovat více tělo do úderu. Můžou hrát také nepravidelné kombinace na pohyb a na přenášení váhy, což bude např. 2/3 stolu forhendem. Dále je důležité hrát kombinace nepravidelné, buď bekhendy a kdykoliv forhend, nebo F/B po celém stole do bekhendu. Zde je velmi důležité dbát na to, aby holky nezůstaly po úderu stát na místě, ale aby byly stále v pohybu a byly tak připraveny na další úder. Současně se tím učí dělat správné rozhodnutí, jestli úder zahrát F nebo B. 

Doporučil bych také hrát často kombinace se servisem a s prvním topspinem, a to opět v nepravidelné formě. Např. podání a krátký nebo dlouhý příjem, případně pouze utečený příjem, aby se musely rozhodovat, jestli hrát nad stolem nebo hrát topspinový úder. Za velmi důležité považuji hrát hodně na zásobníku, tam se například jistota prvního topspinu dá natrénovat nejlépe. A samozřejmě věnovat se také nácviku podání, příjmu, případně třetího a čtvrtého míče. Je ale důležité, aby tomuto tréninku všichni přistoupili zodpovědně a v maximální intenzitě těch dvou odehrávaných míčků. Někdy hráči k tomuto tréninku přistupují tak, že si to jen odehrají, ale nejsou moc koncentrovaní. Přitom podání, příjem a třetí míč jsou ve stolním tenise nejdůležitější.

Jaká je kondiční připravenost hráček? Působil jsi u reprezentace jako asistent již v minulých letech, jak bys to porovnal?

Myslím si, že kondiční připravenost hráček v reprezentaci jako celku je na podobné úrovni, jako bývala u juniorek v minulých letech. Dle mého je však nutné podotknout, že jsou poměrně velké rozdíly mezi jednotlivými hráčkami. Bohužel jsou věci, které je v tomto věku již těžké dohánět, což se týká hlavně koordinačních schopností. Samozřejmě se na tom stále dá pracovat, aby to nebyla taková nevýhoda. Řekl bych, že holkám chybí trošku všestrannost. Schopnost zahrát si i jiné sporty na určité úrovni, což souvisí právě i s koordinačními schopnostmi. Řekl bych, že v tomto zase jsou lepší Linda s Klárou, které jsou všestrannější než ostatní děvčata. To bohužel už také není pro ostatní holky tak jednoduché nyní dohnat. Proto je důležitý rozvoj všestrannosti (i jiných sportů, a tím nemyslím jen atletiku nebo gymnastiku, ale i kolektivní sporty) v mladém věku.

Jaký máš přehled o hráčkách širšího kádru? Předpokládám, že v současné době je problém je sledovat.

V podstatě všechny holky, které by se mohly v příštích letech ucházet o místo v juniorské reprezentaci již dlouho znám z řady turnajů. Bohužel nyní je to trochu složitější, neboť se v podstatě odehrála pouze jedna bodovačka v září v Praze, na které jsem tyto mladší hráčky mohl vidět. Určitě tam jsou děvčata, které by se mohly rychle do reprezentace juniorek zařadit. Mezi nimi například Kateřina Pisárová, která je nyní naše kadetská jednička, a pokud vydrží na sobě pracovat, tak by se mohla hned po ukončení kadetského věku zařadit do reprezentace juniorek. Samozřejmě tuto možnost mají všechny mladé hráčky, u kterých bude vidět snaha a pokrok. Budu jen rád, když jich bude co nejvíce. 

Jaroslav Mikeska

mikeska

Trenér

Od roku 2020 trenér reprezentace ČR juniorek

Od roku 2018 studium licence A na UK FTVS v Praze

Od roku 2017 hlavní trenér žen SKST Hodonín, trenér SCM Hodonín

2014 – 2017 asistent trenéra SCM Hodonín a žen SKST Hodonín

2011 - 2014 pomoc při přípravě mládeže SCM Hodonín a koučink na turnajích

  

Pro další krátké rozhovory v rámci rubriky „5 otázek pro“ klikněte ZDE.