5 otázek pro Petra Nedomu

Od 1. srpna 2020 je reprezentačním trenérem žen ČR. Se všemi hráčkami užšího kádru pracuje v NTC Havířov. Využili jsme příležitosti nedávno skončené „bubliny“ v katarském Dauhá, ve které se uskutečnily dva turnaje série WTT a světová olympijská kvalifikace, a požádali Petra Nedomu o rozhovor.

 

5 otázek pro Petra Nedomu

Vypozoroval jste nové trendy v ženském světovém stolním tenise? Pandemie v posledním roce omezila možnosti setkávání se se světovou konkurencí. Bylo pro vás něco překvapením?

Myslím si, a to jsem vypozoroval již na předchozích akcích, že se hráčky a hráči snaží ve výměnách, ale i hned první balóny, hrát hodně ven ze stolu (k boční lajně na kraji stolu). Často je vidět změna tempa, hodně druhů podání a různých rotací. Více variabilní je příjem podání, nehraje se jen na krátko, ale ani ne stále banán. To asi není nic nového, spíše trendy posledních let. U žen jednoznačně platí, že kvalitní hráčky jsou schopny hrát delší výměny, jsou fyzicky velmi dobře připraveny. Hrají u stolu nebo v jeho těsné blízkosti (do 1 m). Jestli se něco v poslední době změnilo, tak je to síla. Podle mého názoru, dnes hráčky potřebují ke svému výkonu pracovat na rozvoji síly.

49434354461 c90f57744b c

Jak zpětně hodnotíte účast na obou turnajích WTT a následné OH kvalifikaci? Nebyl to příliš dlouhý pobyt?

Turnaje se konaly po velmi dlouhé době a hráči i hráčky se na ně těšili. Na druhou stranu, před každou důležitou akcí je naplánována příprava, která svojí strukturou a složením směřuje k určitému turnaji. Z tohoto pohledu byla celková délka akce skutečné dlouhá. Lubomírovi Jančaříkovi velmi pomohla. Naopak u Pavla Širučka se jednoznačně projevila délka pobytu jako kontraproduktivní, chyběla mu mentální síla a koncentrace. U Hanky Matelové to byl zase jiný příběh. Hrála dlouho v turnaji kvůli čtyřhře. Zřejmě Hance pak chyběl větší mentální odpočinek a více běžných tréninkových jednotek, obecně příprava, kterou jsem zmiňoval na začátku této odpovědi. Dnes bychom volili asi jiný model pro naše TOP hráče. Pouze druhý turnaj WTT a pak OH kvalifikace.

Jak vnímáte šance Hany Matelové na postup na olympijské hry podle umístění na světovém žebříčku (WR)? Neovlivňuje kvalifikační systém motivaci některých hráčů?

Ano, ovlivňuje, naprosto s tím souhlasím. Hráči s vysokým postavením na WR nejsou přinuceni hrát "na krev". Hodně o tom poslední dobou s trenéry diskutujeme. Starty těchto hráčů a hráček na světových a kontinentálních kvalifikacích ovlivňují výsledky těchto turnajů. Nejen jejich nasazením, ale i některými diskutabilními situacemi či výsledky utkání. Navrhoval bych proto nejprve nechat kvalifikovat hráče z WR. Poté již bez nich uspořádat kvalifikace a v případě, že nějaká místa zůstanou volná, doplnit zbytkem z WR.

48576096431 106cb53183 c

Jak hodnotíte podmínky pro přípravu v rámci turnajové „bubliny“ (tréninková hala, možnosti regenerace či kondiční přípravy)?

Oba turnaje se hrály ve dvou odlišných hlavní halách, myslím HUB Katar a OH světovou kvalifikaci. To znamenalo pokaždé jiné podmínky (prostor, světlo, stoly). HUB Katar měl jako hlavní halu obrovskou sportovní halu Lusail Sport Arenu, která byla rozdělena na 3 části (pro stůl č.1, pro stoly č.2-4 a stoly č.5-8). V každé panovaly odlišné podmínky díky rozdílným stolům a světlu. Stoly č.5-8 se používaly pouze v prvních kolech, poté již jen stoly 1-4. Tréninková hala se postupně zlepšila a byla v pořádku. My jsme se přihlásili na ITTF Kemp a snažili jsme se využívat tuto možnost tréninku mezi jednotlivými turnaji. Využili toho zejména Karin Adámková, Kateřina Tomanovská a Lubomír Jančařík. Hlavní hala pro OH kvalifikaci byla na vysoké úrovni (v minulosti se zde hrál World Tour). Šatny byly vybaveny nejen masážními lehátky, ale i vířivkou, kterou jsme však nesměli využívat. Posilovna byla dostupná pro všechny bez problémů po celou dobu, u turnaje WTT byla dokonce jedna zvlášť pro muže a druhá pro ženy. Snažili jsme se kombinovat pobyt i venku, pokud to bylo možné. Například běh před vchodem do hotelu na cca 100 m rovinkách, tam a zpět. Pohyb mimo lokalitu hotelu a haly byl totiž striktně zakázán. Regenerace se odehrávala především v rámci hotelového pokoje. To znamená vana, sprcha a služby našeho maséra Františka Machaly. Využívali jsme také služeb slovenského maséra.

Hana Matelová sehrála v rámci OH kvalifikace nešťastný zápas s Francouzkou Prithikou Pavade. Jak byste, s odstupem času, tento zápas zhodnotil? A jak vnímáte vzájemnou spolupráci v NTC Havířov a reprezentaci?

Hanka vedla v zápase 3:1, 9:6 a měla vše ve svých rukou. Za stavu 9:8 jsem mohl vzít time-out, ale v danou chvíli jsem to bohužel vyhodnotil jinak. Pokud jde o taktiku, chtěli jsme hrát více přes forhend, včetně podání, abychom Pavade narušili její postavení v bekhendovém rohu, ze kterého hrála velmi jistě a dobře umísťovala míče.

Hned druhý den po příjezdu z Kataru jsme si vše na videu rozebrali a domluvili na dalším tréninkovém plánu. Na tréninku společně pracujeme na postavení blíže ke stolu. Myslím si, že Hanka potřebuje zvýšit sílu v dolních končetinách a dostat větší razanci do úderů. Pracujeme na vědomém umísťování míčů na soupeřovu stranu stolu, rozehrávání prvním topspinem kolem hrany a dalších maličkostech, které dělají rozdílové body v zápasech. Uspět s hrou ze střední zóny je v dnešní době velmi těžké. Hanka je velmi pracovitá a věřím, že se zlepšení postupně projeví i v zápasech. Samozřejmě se stále s Hankou vzájemně poznáváme. Jak obecně, tak v tréninku a zápasech. Je složité jí vstupovat do systému hry.  Má hodně věcí zažitých, a i když chce a chápe to, není pro ni jednoduché je změnit. Někdy se snaží až příliš mít vše do posledního detailu naplánováno. Podle mého názoru si vzájemně rozumíme a naši spolupráci vnímám pozitivně.

Ostatní děvčata z kádru reprezentace žen trénují denně v NTC Havířov a společně s mými kolegy J. Medveckým a R. Štrbíkovou se jim snažíme vštípit profesionální přístup k tréninku i poznání systému hry. Starost o fyzickou stránku těla, kompenzační cvičení a přístup k regeneraci jsou důležitou stránkou tréninkového procesu. Jsme rádi, že se nám v tak krátkém čase podařila vytvořit v NTC velmi silná tréninková skupina žen.

 

Petr Nedoma

Trenér

Od roku 2020 trenér reprezentace žen ČR

Od roku 2018 studium licence A na UK FTVS v Praze

Od roku 2015 Sportovní manažer ČAST

Od roku 2013 Předseda komise vrcholového sportu ČAST

2009 – 2020 MSK Břeclav – dva tituly mistryň ČR, 5x vítěz Českého poháru

2008 leden až červen - trenér reprezentace žen ČR

2003 – 2006 Hlavní trenér TV Busenbach, 1. Bundesliga ženy
Mistr Německa 2005, semifinále Ligy mistryň 2006, 2. místo ETTU Cup 2004

2001-2003 Studium licence A na UK FTVS v Praze (nedokončeno)

2002 a 2003 Trenér roku ČAST

2000 – 2004 reprezentační trenér juniorek ČR
9 medailí z MEJ včetně 1. místa ve družstvech 2002 a 1. místa ve dvouhře I. Vacenovská 2003, 2.místa ve dvouhře juniorek M. Smištíková 2002 a 2x 3.místo ve dvouhře juniorek I. Vacenovská, K. Pěnkavová 2004
3. místo MSJ ve družstvech juniorek 2003 (za Čínou a Japonskem)

1997 – 2000 reprezentační trenér kadetek ČR

Chile medaile TrenĂŠr roku 2020 hlolky

IMG 1957

Hráč

1992 – 2006 nižší ligové soutěže v Německu (3.-6. liga)

1987 – 1992 1. liga za TJ Vítkovice, Dukla Trenčín a Baník Ostrava

1976-1983 ČKD Blansko

  

Foto: ČAST, archiv Petra Nedomy

Další rozhovory s reprezentačními trenéry v rámci rubriky „5 otázek pro…“ najdete ZDE.