Komentář M.K.

Právě dnes slaví 45. narozeniny. Marek Klásek. Odchovanec NHKG Ostrava (nyní KST Ostrava), kde hrál od roku 1980 až do roku 1996. Vystřídal kluby v celé Evropě (Německo, Francie, Itálie, Polsko, Slovensko), i u nás. Prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry. Od roku 1999 až do roku 2008 byl v mužské reprezentaci. V současné době hraje extraligu za klub Sokol Hradec Králové. Od roku 2013 se souběžně věnuje trenérství (vystudoval licenci A). Působil u kadetské a juniorské reprezentace a zároveň trénuje mladé talentované hráče ve středisku SCM v Ostravě.

„Komentář M.K.“ je pohled Marka Kláska na aktuální dění ve stolním tenise. Tentokrát o Superlize a jejím přínosu pro naše mladé hráče.

 Superliga – příležitost pro naše mladé hráče

Za poslední měsíc jsem absolvoval dva výjezdy s naší reprezentační 21 v rámci superligy, při kterých jsme sehráli celkem 4 těžká utkání (mělo jich být o jeden více, ale slovinský celek nedorazil). Hrálo se v Bratislavě (základní část formou skupinového turnaje) a první kolo play-off ve Vídni Neudorfu. Naši mladí hráči v každém utkání sehráli 2-3 dvouhry a čtyřhru (Koldas, Bako, Blinka, Mynář, Mokrejš). Soupeři byli stejně mladí, nadějní hráči (z Rakouska) a zkušení matadoři (ze Slovenska).

superliga

V základní části jsme porazili celek s mladými rakouskými hráči 6:1, ale nebylo to tak jednoznačné, jak ukazuje výsledek. Druhý zápas se slovenskými Vydrany jsme bohužel prohráli 6.0, ale taky tady byly některé zápasy velmi těsné. V předkole play-off jsme v prvním zápase ve Vídni Neudorfu po obrovském boji a přes 3 hodiny trvající bitvě uhráli remízu 5:5 a následující den stejný celek v odvetě dokázali porazit 6:3 a postoupit do dalšího kola play-off.

Mé dojmy z těchto utkání jsou jen pozitivní! Každá mezinárodní konfrontace je plus pro naše mladé post-juniory, zahrají si s jinými cizími hráči, kteří z našich nemají žádný respekt, proti různým herním stylům a v jiných halách, než ve svém domácím prostředí. Musím poznamenat, že mám radost, když sami hráči po těchto zápasech ocení tato společná utkání, že jim něco dala a něco pozitivního prožili, posbírali nové zkušenosti proti jiným soupeřům…

Superliga 25 let zpátky…

Sám si vzpomínám na časy, kdy jsem hrával tuto superligu. Je to už více než 25 let. Nejdříve za Novou Huť Ostrava a později za Mokré Lazce. Získal jsem z této soutěže velmi mnoho zkušeností a zahrál si proti špičkovým hráčům. Namátkou - Maďaři Harczi, Varga, Kriszton, legenda Tibor Klampár, slovenské hvězdy T. Jančí, Grman, Vími a také budoucí mistr světa Werner Schlager! Což tehdy nikdo netušil... Každé vítězství v této soutěži mělo svou cenu, protože prostě neměla žádné slabé hráče. Byly to kluby, které byly na špici ve svých zemích, nebo měly ambice se zlepšovat a na špici být.

superliga back

Superligové utkání v první polovině 90. let. Na snímku rakouské družstvo ve složení Jindrak, pozdější mistr světa Werner Schlager, Frontzyk a Kokeš. Za Novou Huť Ostrava (dnešní KST Ostrava) Marek Čihák, Karel Karásek, Radek Košťál a Marek Klásek.

Pro naše mladé hráče, post-juniory, je to, myslím, optimální soutěž (v tomto systému, kdy se odehraje více zápasů na jednom místě). Mohou se zlepšovat, získávat zkušenosti, kontakty a v neposlední řadě se i ukázat v okolních zemích a případně později získat smlouvu v cizím klubu.

Znovu uvedu příklad z vlastní kariéry. V době, kdy jsem hrál Superligu za Mokré Lazce, a končila mi smlouva, tak mi jednoho dne zavolal manažer rakouského klubu, že by měl o mě zájem. Ptal jsem se ho, jak na mě přišel, myslel jsem, že z nějakého Pro Touru, nebo z výsledků naší mužské reprezentace (za kterou jsem pravidelně nastupoval). On mě tenkrát překvapil, když mi řekl, že jsem se mu velmi líbil na zápase Superligy v Rakousku, kde jsem porazil s přehledem dva dobré Maďary Witska a Patantyuse. Nakonec z toho angažmá sešlo, ale velmi mě to potěšilo.

Nakonec bych napsal, že podle mého názoru z toho plyne několik poučení:

  • Život má jen takový smysl, jaký mu dáme! (Superliga má tedy jen takový smysl, jaký ji sami dáme.)
  • Pokud mě někdo osloví, znamená to, že má o mne zájem! (Tím myslím nominaci do družstva 21 na Superligu.)
  • Je třeba využít každou možnost se stále zlepšovat a Superliga je taková příležitost!
  • Nikdy nevíš, kdo tě kdy sleduje, takže makej v každém zápase naplno!

  M.K.