Komentář M.K. 6.

„Komentář M.K.“ je pohled Marka Kláska na aktuální dění ve stolním tenise. Tentokrát o novém systému turnajů.

Marek Klásek je odchovanec NHKG Ostrava (nyní KST Ostrava), kde hrál od roku 1980 až do roku 1996. Vystřídal kluby v celé Evropě (Německo, Francie, Itálie, Polsko, Slovensko), i u nás. Prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry. Od roku 1999 až do roku 2008 byl v mužské reprezentaci. V současné době hraje extraligu za klub Sokol Hradec Králové. Od roku 2013 se souběžně věnuje trenérství (vystudoval licenci A). Je trenérem chlapecké juniorské reprezentace a kategorie do 21 let.

Nový okruh turnajů WTT

Od této sezóny se nám změnil světový okruh turnajů, dříve nazývaných „ProToury“, později „WorldToury“. Světová organizace (ITTF) svěřila pořádání turnajů své nově vzniklé marketingové organizaci „World Table Tennis“ (WTT).

Ta turnaje kompletně „překopala“ a přišla se systémem, který se obecně moc nelíbí. Turnaje jsou odstupňované podle výkonnosti (umístění na světovém žebříčku) a dotací, takže na ty kvalitnější turnaje se většina hráčů vůbec nedostane. Přitom si myslím, že když odečteme nejužší světovou špičku, tak může porazit každý každého. Jenže v tomto systému tu šanci prostě nedostane.

A to není jediná vada nových turnajů. Podle mě ty staré byly daleko přehlednější, byla kvalifikace a hlavní soutěž s nasazenými hráči, všechno se hrálo na čtyři vítězné sety. Dnes se hraje kvalifikace na tři sety, hlavní soutěž nejdříve na tři sety, později na čtyři vítězné sety. Při prvním zkušebním turnaji v Macau to bylo ještě komplikovanější. Ti nejlepší čekali na své soupeře z kvalifikace a hráli mezi sebou o nasazení. Už ani nevím na kolik setů a poslední snad byl do pěti bodů!

macau

Logo turnaje WTT v Macau (přebráno ze stránek WTT)

Přece není možné, aby se všechno tolikrát měnilo a nevyznali se v tom ani lidé, kteří se v tom pohybují celý život. Pro diváka neznalého našeho sportu to musí být, s prominutím, úplný „guláš“.  A pro hráče není také žádný med cestovat přes půl světa a odehrát třeba jen jeden zápas na tři malé sety! Dříve se mezinárodní mistrovství hrála na tři velké sety. Tam se ukázalo, kdo je opravdu lepší.

Bohužel to ještě není všechno. Organizačně turnaje váznou. Samotní hráči například neznali do poslední chvíle vylosování svých zápasů. V tréninkové hale bylo přeplněno, výsledkový servis často nefungoval atd. Ve snaze být za každou cenu zajímavý, přišli organizátoři s kompletně černým prostředím. Černý stůl bych ještě snesl, ale černá podlaha a závěsy okolo už je podle mě trochu moc. Vypadá to jako na pohřbu. Jako by se hrálo v nějaké kryptě nebo hrobce. Přitom si myslím, že červený povrch Taraflex je perfektní, hráči i diváci vidí dokonale. Malé kosmetické změny ano, ale proč měnit kompletně od základu něco, co funguje dobře?

K dalším „nezdarům“ patří úhel kamery a lesknoucí se plocha stolu (aspoň pro diváky přenosu). Viz obrázek níže, přebraný z přenosu WTT.

stoly

Musím také zmínit přenosy, které už jdou sledovat jen na Facebooku a hlavní stůl již jen za poplatek. Zmizely přenosy z Youtube a itTV, takže kdo nemá Facebook, má smůlu.

V neposlední řadě bych chtěl poukázat na to, že nový turnajový model nebere ohled na klubové soutěže, které jsou v Evropě základním kamenem stolního tenisu. Hráči se primárně připravují ve svých klubech, mají v nich profesionální smlouvy a musí za ně odehrát národní a pohárová mezinárodní utkání. Jenže kalendář WTT na to nebere ohledy.

V zákulisí prosakují zprávy, že již velké národní svazy řešily s WTT své stížnosti. (Německo, Japonsko). Možná to jsou jen mé subjektivní názory, ale nejsem jediný, který má z nových turnajů smíšené pocity. Snad to v budoucnu bude všechno aspoň organizačně lepší.

 

Další "Komentáře M.K." najdete ZDE