Zápisník z Číny 1

Exkluzivní zpravodajství Dany Čechové ze Světového poháru v Číně.

Dana Čechová, bývalá česká reprezentantka a olympionička, aktuálně hráčka vedoucího týmu extraligy MSK GUMOTEX Břeclav ZFP GROUP, působí v této sezóně jako osobní koučka nizozemské jedničky, 30. hráčky světa, Britt Eerland. Minulý týden odcestovaly do Číny, kde se uskuteční v rámci ITTF projektu #RESTART jedna z mála letošních mezinárodních akcí – Světový pohár žen. Dana ochotně souhlasila, že se pokusí průběžně informovat o (nejen) sportovním dění z této významné akce konané v současné mimořádné době.

Zápisník z Číny 1 – přípravy, přílet do Šanghaje, karanténa, přesun do Weihai

V létě mě kontaktovala Britt Eerland, jaké mám plány pro nadcházející sezónu. Bylo to již po ukončení mé reprezentační kariéry. Moc plánů jsem neměla. Když mě následně oslovil holandský svaz, souhlasila jsem a uzavřeli jsme dohodu o spolupráci s tím, že pro tuto sezónu budu její osobní kouč a budu ji doprovázet na turnajích. První akcí mělo být Mistrovství Evropy, které ale bylo zrušeno. Nyní ITTF rozjelo projekt Restart, v rámci kterého se koná Světový pohár. Je to v podstatě jediná mezinárodní sportovní akce v roce 2020 na území celé Číny. Podle toho k tomu pořadatelé také přistupují. Zažila jsem ve své kariéře hodně, tento turnaj je ale výjimečný. Už jen to, že jsme na turnaj musely jet o 14 dní dříve…

Britt se na Světový pohár kvalifikovala na základě výsledků na TOP 16. Turnaj se bude hrát 8. - 10. listopadu ve městě Weihai na severu Číny. Účastní se ho 21 hráček, několik nominovaných podle předpokladů chybí, ať již z epidemiologických důvodů či kvůli zranění (např. Liu Shiwen). 

Už jen získání víz bylo velmi obtížné. Jedinou možností bylo politické pozvání. Nakonec jsem ho získala pár dní před odletem. Ani to mi ale negarantovalo, že do Šanghaje odletím. Musela jsem mít negativní test na COVID ne starší než 72 hodin, který musel být potvrzen čínskou ambasádou. Až na základě tohoto potvrzení jsem mohla nastoupit do letadla. I to byl ale problém. Letový provoz je velmi omezený, do Číny se smí letět jen přes vybrané země. Nakonec jsme vsadily na odlet z Frankfurtu a doufaly, že let nebude zrušen. Vyšlo to. Už nyní ale víme, že nás čekají komplikace při návratu. Byl zrušen náš zpáteční let z Kodaně do Frankfurtu, takže nás čeká noc na letišti, protože díky situaci s COVIDem nás nepustí do hotelu.

Po příletu do Číny jsme musely absolvovat další test na letišti. Pak nás převezli do karanténního hotelu v Šanghaji, kde jsme byly 5 dní. Veškerý personál nosil ochranné obleky, obdržely jsme podrobné instrukce, na pokojích byla vypnutá centrální klimatizace. Jídlo jsme dostávaly v přesných časech za dveře. Nesměly jsme vyjít z pokoje, vše bylo monitorováno kamerami. Při porušení pravidel hrozila diskvalifikace z turnaje. Vzhledem k tomu, že v některých letech (včetně toho našeho) byli zjištěni COVID pozitivní pasažéři, bylo rozhodnuto, že se nesmí míchat účastnici turnaje. To se týká i tréninku. Z původního slibu ITTF, že budeme moci trénovat po skupinkách 4-6 hráček, tedy sešlo. Měly jsme štěstí, že jsme letěly s Němkou Peti Soljou a její trenérkou Jie Schoepp. Díky tomu budeme od 29. 10. ve společné tréninkové skupině po dobu 6 dní. Možnost tréninku (2x denně 2 hodiny) bude tedy od 9. dne po příletu. To je dobré, protože normálně je v Číně po příletu povinnost zůstat v karanténním hotelu 14 dní. My tedy budeme mít možnost trénovat, ale zase musíme dodržovat to, že se nesmíme celých 14 dní potkat s místními obyvateli.

 IMG 20201026 WA0024

Prvních 5 dní jsme tedy byly v karanténním hotelu v Šanghaji. Včerejší cesta do města Weihai, kde se turnaj uskuteční, trvala 13 hodin (1 000 km). Jeli jsme v koloně 7 autobusů a aut. Nástup probíhal v 5minutových intervalech, aby se hráči nepotkali. V našem autobuse bylo 5 lidí (dodržení rozdělení dle letů). První jelo policejní auto, které celou cestu blikalo, poslední sanitka, kdyby se někomu udělalo špatně. Měli jsme 3 zastávky, vždy jsme se mohli pohybovat pouze na vyznačených místech. Každopádně bylo moc zajímavé mít možnost vidět 1 000 km Číny z okna autobusu. Byl to silný zážitek. Po příjezdu následoval opět uvítací výbor ve „skafandrech“, dezinfekce nás i našich zavazadel, další test na COVID… Bydlíme v olympijském centru a co jsem měla možnost vidět, tak je moc pěkné. Každý tým má k dispozici dobrovolníka, který se snaží maximálně pomáhat.

IMG 20201026 WA0020  IMG 20201026 WA0018

IMG 20201026 WA0021 IMG 20201026 WA0019

Jak trávím čas… V Šanghaji jsme s Britt měly pokoje naproti sobě. Vždy večer jsme otevřely vstupní dveře, sedly si proti sobě přes chodbu a udělaly si společnou večeři – jedly jsme a povídaly si. Ve Weihai to bohužel nejde, proto využíváme Skype. Musíme vydržet 3 dny do toho 9. dne. Jinak 2x denně cvičím jógu (ráno a večer), snažím se posilovat, abych zůstala ve formě. Hodně mi chybí pohyb. Vzala jsem si boty na běhání, ty ale asi nevyužiji. Píšu závěrečnou práci studia licence A, mám tu knížky, hodně čtu a připravuji se na tréninky a na turnaj. Hodně komunikuji s Britt, pro ni to je samozřejmě psychicky náročné. Často volám domů, povídám si s manželem a Gabčou. Zatím to celkem ubíhá. Dokonce jsem si, poprvé v životě, stáhla i počítačovou hru, ale zatím na ni nedošlo. Můj pokoj má balkón, venku je 20 stupňů, takže třeba dneska jsem strávila skoro celý den na balkóně a četla si nebo jen sledovala dění venku.
IMG 20201026 WA0023

Z Weihai do České republiky zdraví Dana Čechová.

Fotografie: Dana Čechová