Zápisník z Číny 2

Exkluzivní zpravodajství Dany Čechové ze Světového poháru v Číně.

Dana Čechová, bývalá česká reprezentantka a olympionička, aktuálně hráčka vedoucího týmu extraligy MSK GUMOTEX Břeclav ZFP GROUP, působí v této sezóně jako osobní koučka nizozemské jedničky, 30. hráčky světa, Britt Eerland. Minulý týden odcestovaly do Číny, kde se v rámci ITTF projektu #RESTART uskuteční jedna z mála letošních mezinárodních akcí – Světový pohár žen. Dana ochotně souhlasila, že se pokusí průběžně informovat o (nejen) sportovním dění z této významné akce konané v současné mimořádné době.

Zápisník z Číny 2 – Konečně trénink!

Včera (29. 10.) jsme mohly konečně do haly. Tréninky probíhají v hale olympijského centra dvakrát denně a na každou jednotku máme vyhrazené 3 hodiny. Časy tréninků se mění. Je to nastavené tak, aby se jednotlivé tréninkové skupiny nepotkaly.

Hodně času věnujeme důkladnému protažení. Vzhledem k tomu, že byla Britt 10 dní na pokoji bez možnosti pohybu, tak byla samozřejmě ztuhlejší. Konkrétně před prvním tréninkem věnovala 40 minut rozcvičení, zahřátí a lehkému posílení, aby nedošlo ke zranění nebo natažení svalů. Odpolední tréninky využíváme především pro zápasové rozbory. Je to proto, že mimo trénink se vlastně vůbec nemůžeme potkat. Takže využíváme i čas v hale k těmto důležitým věcem. Probíráme možné strategie a věnujeme se nácviku herních variant na praváky (Peti je levačka). Konec tréninku se snažíme trochu zpestřit a taky se trochu zasmát. Co se nenatrénovalo dřív, to se nyní již nedožene. Důležité je, aby Britt zůstala fit, dostala se do svého tempa a byla v pohodě.

IMG 20201030 WA0009 

Pro všechny je tento turnaj hodně zvláštní. Strávit 10 dní v karanténě, zavřené na pokoji bez možnosti vyjít ven, běhat, hýbat se, bez možnosti tréninku... Je proto zajímavé sledovat, jak k tomu hráčky přistupují. Zrovna u Britt a Peti je dost rozdílná strategie toho, jak se dostat zpátky do tempa. Britt zvolila variantu, kdy hned od začátku hraje hodně nepravidelně a s podáním. Naopak Peti začala pravidelnými kombinacemi bez podání, postupně přidala lehkou nepravidelnost a až druhý trénink zakončovala variantou „servis a všechno“. Je zajímavé, že dvě TOP evropské hráčky mají takto rozdílný přístup k návratu do tréninkového rytmu a rutiny.

IMG 20201030 WA0008a 

V prvním díle zápisníku jsem zmiňovala problémy s pozitivními pasažéry v letadlech a z toho vyplývající nařízení, že se nesmí míchat účastnici turnaje. Pro nás to znamenalo vytvoření tréninkové skupiny s Peti Soljou a její trenérkou Jie Schoepp. Některé hráčky takové štěstí neměly. Například Bernadette Szocs měla v letadle tzv. přímý kontakt s COVID pozitivním pasažérem. Dle čínských pravidel se jedná o vzdálenost do 3 řad v letadle. Bernie proto musela zůstat v Šanghaji. Musí absolvovat celou karanténu (14 dní) a teprve pak se bude moci přesunout do místa konání turnaje. Na trénink jí tedy nezbude prakticky žádný čas. Další smolařkou je Han Ying. I v jejím letadle byl zjištěn pozitivní pasažér. Nejednalo se tzv. přímý kontakt. Problém byl ale v tom, že letěla sama. Nemá tedy s kým vytvořit tréninkovou skupinu. Možnost, aby se k nějaké připojila, byla zamítnuta. Takže chodí do haly a trénuje s robotem.

Když nám ITTF poslala turnajové informace, kde bylo uvedeno, co je považováno za přímý kontakt s COVID pozitivním, tak musím říct, že to byla věc, ze které jsem měla největší strach. Je spousta věcí, které člověk může ovlivnit, ale zařídit, aby kolem vás byli všichni negativní? Tak jsem se alespoň snažila riziko minimalizovat tím, že jsem týden před odletem podle plánku letadla vybírala naše sedadla tak, aby buď před námi nebo za námi nikdo neseděl. Jsem proto ráda, že to vyšlo. Strávit 14 dní v karanténním hotelu v Šanghaji, to si neumím představit.

IMG 20201030 WA0012a   IMG 20201030 WA0006a

 Vlevo cesta na trénink, vpravo náčiní na „samoúklid“ pokoje

Když si uvědomím, jaké komplikace potkaly některé hráčky, tak musím uznat, že jsme z toho vyšly super. Britt trénuje s Peti Soljou, jednou z nejlepších evropských hráček. Holky spolu vycházejí dobře, atmosféra na tréninku je moc fajn. Uvědomujeme si, že je skvělé, že konečně můžeme trénovat a připravovat se na tak velký turnaj. Moc si toho vážím a každý trénink si užívám. Snažím se co nejvíce věcí sledovat, dělám si poznámky, když mě něco zaujme. Je to velká zkušenost.

Z Weihai do České republiky zdraví Dana Čechová.

Fotografie: Dana Čechová.

 

První díl Zápisníku z Číny si můžete přečíst ZDE.