Zápisník z Číny 4

Exkluzivní zpravodajství Dany Čechové ze Světového poháru v Číně.

Dana Čechová, bývalá česká reprezentantka a olympionička, aktuálně hráčka vedoucího týmu extraligy MSK GUMOTEX Břeclav ZFP GROUP, působí v této sezóně jako osobní koučka nizozemské jedničky, 30. hráčky světa, Britt Eerland (dále Britt). Společně odcestovaly do Číny, kde se v rámci ITTF projektu #RESTART uskuteční jedna z mála letošních mezinárodních akcí – Světový pohár žen. Dana souhlasila, že bude průběžně informovat o (nejen) sportovním dění z této významné akce konané v současné mimořádné době.

Zápisník z Číny 4 – Tréninkové postřehy II.

V minulém díle zápisníku jsem uvedla, že jsme se po skončení karantény přestěhovaly do hotelu, kde budeme bydlet po celou dobu turnaje a že to má řadu výhod. Jedná z nich je i ta, že se můžeme pohybovat ve vyznačeném areálu kolem hotelu. Tak jsem si byla konečně zaběhat. To byl krásný pocit! Nyní ale zpátky k tréninkovým postřehům.

Ve čtvrtek (5. 11.) jsme měly první trénink mimo karanténu a tedy mimo povinnou tréninkovou skupinu s Peti Soljou. Domluvily jsme se s Adrianou Diaz z Portorika. Každá hráčka je v něčem výjimečná či specifická a je určitě dobré toho využít pro svůj vlastní trénink. Adriana je například hodně technická hráčka, která ráda hraje ve střední zóně. Britt si proto na začátku tréninku zvolila kombinaci, kdy se hrály po 2/3 stolu kontratopspiny a Adriana mohla kdykoliv Britt prohodit do bekhendu, pak následovala dohra. Další její velkou předností je vynikající dlouhý servis. Britt se proto v dalších kombinacích zaměřovala právě na příjem těchto podání v různých variacích dalších úderů (například s bekhendem po lajně či prohozem do forhendu).

123725618 10164314013220290 8798530451084470567 n

Diaz si dala na začátek kombinaci na pohyb. Hrála střed – forhend – střed – bekhend, pořád dokola. Druhá kombinace byla na předozadní pohyb – krátký servis, příjem ostře do bekhendu nebo krátce do forhendu, pak po bekhendu a Britt ji kdykoliv prohodila do forhendu a následovala dohra. Zajímavé bylo, že pokud Britt v této kombinaci přijmula krátce do forhendu, tak se Adriana snažila hrát co nejvíce banán, prakticky vůbec nepinkala. Bylo evidentní, že se snaží dostat co nejrychleji do aktivní hry, kterou má ráda a je v ní velmi silná. Další její kombinace vycházela z Brittina podání a příjmu na střed stolu. Britt následně zahrála topspin po 2/3 „forhendového stolu“ a Diaz přecházela na střed stolu, pak dohra. Na závěr této varianty chtěla, aby Britt rozehrávala topspin po celém stole a ona se snažila opět přecházet na střed.

Zajímavostí bylo, že souběžně s námi měla trénink světová dvojka Mima Ito z Japonska. Začínala v 10 hodin jako my. Náš trénink skončil ve 13 hodin. Britt s Adrianou odehrály 2 hodiny, zbytek času jako obvykle věnovaly strečinku, posilování, protažení, vyježdění na kole apod. Já jsem se pak do haly vrátila kolem 15 hodiny a Ito stále trénovala. Její trénink trval 6 hodin… Že je před turnajem? Asi žádný problém! Samozřejmě nehrála celých 6 hodin stolní tenis. Co jsem měla možnost vidět, tak měla nejdříve rozcvičení s fyzioterapeutem. Následovalo posilovací cvičení vedené kondičním trenérem. K herní části využívala vlastního sparingpartnera. A když jsem kolem 15 hodiny dorazila do haly, tak jí trenérka házela zásobník. Tam mě zaujala varianta, kdy dostala nejprve ostrý balon do bekhendu, ze kterého hrála bekhendový či oběhnutý forhendový topspin a následně dostala druhý balon, kterým byl krátký pink do forhendu. Z hlediska návaznosti ve hře to je nelogické, ale jak vidno platí, že pokud potřebuji zapracovat na pohybu dopředu a dozadu, může se to trénovat i takto.

123946417 10164314013975290 1379278850238174967 n

Pokud bych měla shrnout poznatky z tréninků před tímto turnajem v kontextu zkušeností z mé hráčské kariéry, řekla bych asi toto: Většinu herních kombinací či posilovacích cviků, které jsem v posledních dvou dílech zmínila, známe a využíváme v tréninku skoro všichni. Ano, bylo tam pár věcí, které jsem viděla poprvé a možná i pro vás jsou novinkou. Většinu věcí ale v našem repertoáru máme. Takže v tom to kouzlo není. Neexistují zázračné kombinace. Každá hráčka trénuje to, co je dobré pro její hru. Myslím si, že tím tajemstvím je svoji hru poznat. Vědět, co hraji, na čem moje hra stojí, co jsou její opěrné body, co slabé a silné stránky a co bych případně do své hry mohla zařadit. A pak už to není o ničem jiném než o přístupu k tréninku a tvrdé práci. Měla jsem možnost vidět, že hráčky trénují nám známé kombinace, ale trénují je cíleně, naplno a velmi variabilně. Každý míček letí trochu jinak, v každém je změna. Délky, výšky či rotace. Snaží se svoji hru co nejvíce znepříjemnit a to již od prvního míčku v tréninku. Ono to ani jinak nejde, protože trénovat monotónně a pak chtít variabilitu v zápase není možné. Variabilita se musí natrénovat a je to opravdu dřina, když jeden bekhend letí 10x jinak. Třeba právě Adriana Diaz je v tom úplně extrémní. Trénink s ní je hodně náročný fyzicky i mentálně. Žádný jiný klíč ale k úspěchu není. Je třeba o své hře přemýšlet a tvrdě na sobě makat.

V pátek (6. 11.) trénovala Britt v hlavní hale s Margarytou Pesotskou z Ukrajiny. Hrála variace kombinací, které jsem již v tomto či minulém díle uváděla. Odpoledne byla na masáži, kterou zajistili organizátoři turnaje. Dneska (sobota 7. 11.) jsme trénovaly spolu. Zaměřily jsme se zejména na podání, příjem a první balony. V 16 hodin místního času nás čeká los a v neděli 8. 11. začínáme. Držte nám palce! pesotská optimized

Trénink s M. Pesotskou v hlavní hale   

 

Z Weihai do České republiky zdraví Dana Čechová.

 

EDIT: Britt Eerland se ve skupině utká s JEON Jihee (Korea) a HAN Ying (Německo).

 

První díl Zápisníku z Číny si můžete přečíst ZDE.

Druhý díl Zápisníku z Číny si můžete přečíst ZDE.

Třetí díl Zápisníku z Číny si můžete přečíst ZDE.