Iveta radí 4. Pokrok v tréninku
Je tu další analýza Ivety Vacenovské, tentokrát zaměřená na herní pokrok a další doporučení v tréninkovém procesu.
Informace o projektu včetně přihlašovacího formuláře najdete ZDE.
V únoru jsme zveřejnili podrobnou analýzu Iveta radí 2. Základní technika, kde Iveta Vacenovská podrobně rozebírá techniku forhendového a bekhendového kontru včetně pohybu nohou začínající 10leté hráčky. Nyní vám přinášíme videa po 1,5 měsíčním tréninku, který hráčka absolvuje pod vedením svého dědečka, pana Antonína Sedláčka a na dálku trenérky Hany Šopové. Hodnocení a nová doporučení opět přidává Iveta Vacenovská.
Pro porovnání nejprve původní videoukázky
Nové videoukázky a zpětná vazba herních kombinací
Komentář Ivety Vacenovské: Velká pochvala! Moc se mně to líbí, především aktivní pohyb na nohou, váha těla na přední části chodidel a zlepšení určitě u bekhendového úderu co se timingu týče. Ruka se již nenatahuje tak moc za míčkem, úder hrán v pohybu (v budoucnu je možné kombinaci hrát jako polopravidelnou HK – 1x nebo 2x FK a poté 1x nebo 2x BK).
Komentář Ivety Vacenovské: Platí stejná pochvala jako v předešlé kombinaci. Zaměřila bych se zde malinko ještě na využití zápěstí u úderu, trošku zvětšit rozsah pohybu. Tuto HK bych postupně střídala následně s nepravidelnou hrou BK po celé půlce stolu B rohu, ze začátku klidně zpomalit tempo hry.
Komentář Ivety Vacenovské: V pořádku, vytrvat v tréninku. Pouze občas se dostane pravá noha po úderu před levou, což je chyba pro návrat do správné pozice pro následující úder.
Komentář Ivety Vacenovské: Hezké. Doporučuji začít hrát polopravidelnou HK 1x nebo 2x FK z F rohu a 1x FK ze středu (případně také 1x nebo 2x FK ze středu).
Komentář Ivety Vacenovské: Zatím určitě dostatečné pinky bez rotace. Později je třeba vědět a zkoušet, jak se pinká s různými rotacemi, kde záleží na sklonu pálky. Doporučuji postupně zapojovat zápěstí a zkoušet míček podebrat a roztočit (nemusí být nutně na začátku ve hře, stačí po jednom míčku, klidně i pinkání například u stolu a sledovat, jak se míček točí a kam).
Komentář Ivety Vacenovské: Technicky velmi náročný úder. Doporučuji celkově zkrátit pohyb. Základem pinku je správná poloha lokte a také koordinace pohybů. Důležité je nedostávat loket v nápřahové fázi za tělo, stabilizovat jej před tělem, aby vytvářel otočný bod pro předloktí, které směřuje dopředu dolů. Je třeba zapojit více předloktí a zápěstí než pohyb v rameni. Častý nášlap přes patu je lepší nahradit přední částí chodidla a tím i bližší postavení těla k míčku. S nácvikem začínáme do míčků polodlouhých, případně dlouhých. Záleží, kde se bude dařit lepší technické provedení.
- vzhledem k obtížnosti bych doporučila konzultaci a ukázku s nácvikem za účasti vaší trenérky Hany Šopové
- pomůcky k fixaci lokte: nehrající ruka přidržuje loket vpřed, případná další varianta fixace švihadlem či therabandem, dále pro zkoušení roztočení míčku zavěsit flašku/dózu, rolku od alobalu na provázek a roztáčíme
- přiloženy doporučená videa ZDE a ZDE.
Komentář Ivety Vacenovské: Nácvik topspinu bych začala postupným tréninkem po jednom míčku bez pokračování. Ideálně zásobník míčků se zaměřením na techniku. Nejprve do rovných míčků a poté do spodní rotace. Základem úderu topspinu je rotace a oblouček, jiná dráha letu než u kontru. K tomu zde zatím příliš nedochází, není moc vidět rozdíl mezi kontrem a topspinem. Pouze v rychlosti, což není úplně správně.
Iveta Vacenovská
Všechny analýzy najdete ZDE.