Herní kombinace

Kategorie obsahuje následující podkategorie:

Oblíbená kombinace Linda Záděrová

Juniorská reprezentantka Linda Záděrová ke své oblíbené kombinaci uvádí: „Nemám vyloženě jednu nejoblíbenější kombinaci, kterou bych hrála pokaždé, když mám možnost si vybrat. Na druhou stranu mi přijde také zajímavé zmínit, že není snad ani jedna, kterou bych hrála nerada. Samozřejmě každý má nějakou kombinaci, která mu jde hůř, ale důležité je pokračovat v tréninku a snažit se ji vždy zahrát, co nejlépe. Mezi mé oblíbené patří kombinace 2 x bekhend, 1-2 x forhend a 1 x střed. Většinou si ji zahraji po rozehře. Je to dobrá kombinace na začátek pro rozpohybování a hlavně i s lehkou nepravidelností.“

Číst dál...

Oblíbená kombinace Lara Broich

Reprezentační trenérka kadetek a trenérka v Düsseldorfu, Lara Broich, poskytla metodickému webu ČAST exkluzivní rozhovor. V rámci něj uvedla 2 herní kombinace, které často zařazuje do tréninku. Pojďme se na ně blíže podívat. 

Číst dál...

Oblíbená kombinace Jan Valenta

Jedna z velkých nadějí českého stolního tenisu posledních let, Jan Valenta, se po dlouhodobých zdravotních problémech dostává opět do formy. Svědčí o tom předvedená hra a výsledky na Mistrovsví České republiky v Plzni či na TTSTAR SERIES, kde dokázal porazit Tomáše Treglera. Jaká je Honzovo oblíbená tréninková kombinace?

Číst dál...

Oblíbená kombinace Šimon Bělík

Šimon Bělík, velká naděje českého stolního tenisu, nám prozradil oblíbenou tréninkovou kombinaci: "Protihráč mi hraje do bekhendu a kdykoliv prohodí do forhendu. Následně zpátky po bekhendu, já kdykoliv oběhnu a zahraji forhend topspin po celém stole. Následuje dohra. Mám tuto kombinaci rád, protože je komplexní a zápasová."

Číst dál...

Oblíbená kombinace Karin Adámková

Česká reprezentantka Karin Adámková se s námi ochotně podělila o svoji oblíbenou kombinaci: "Soupeř mi hraje do bekhendu a kdykoliv prohodí do forhendu. Zpravidla to hraji 5 minut dokola a pak 5 minut se servisem a po mém 3. forhendu dohra."

Číst dál...

Oblíbená kombinace Pavel Širuček

Pavel Širuček, česká jednička, aktuálně 45. hráč světového žebříčku. Jaká je jeho oblíbená kombinace? "Nemám žádnou vyloženě oblíbenou. Zaměřuji se v tréninku na to, co potřebuji zlepšit. Velmi často ale hraji kombinaci 2-2, vše forhendem. Je to proto, že mám slabší nohy a je dobré se na ranním tréninku trošku probudit."

Číst dál...

Oblíbená kombinace Antonio RATO

Antonio Rato je portugalský trenér, jehož facebookovou stránku "TONY RATO TT COACH", kde pravidelně zveřejňuje zajímavá tréninková videa, sleduje přes 2 000 fanoušků. Tony je národní trenér kategorie do 13 let a již 3 roky pracuje s vítězem letošního turnaje Eurominichamps Tiagem Abiodunem. Zeptali jsme se ho proto, jakou (a proč) herní kombinaci svým svěřencům pravidelně ordinuje: "Velmi často zařazuji variantu bekhend, střed a 2x forhend s tím, že se to hraje 3-4x dokola a pak libovolná strana dohrává a snaží se uhrát balon. Hrajeme to 5 minut bez podání a 5 minut s podáním. Je to jednoduchá, ale podle mého názoru velmi důležitá kombinace pro všechny mladé hráče. Musí se po každém úderu pohybovat, hrát agresivně a současně tuto variantu i mladší hráči udrží na stole, což je motivuje k maximálnímu úsilí. Následná dohra pak vede ke snaze o získání bodu, což je také důležité."

Číst dál...

Oblíbená kombinace Ľubomír Pištej

Ľubomír Pištej, slovenský reprezentant, kterého velmi dobře známe z české extraligy podává v poslední době vynikající výkony na mezinárodní scéně. Proto nás zajímalo, na co se Ľubo v tréninku zaměřuje: "Moje oblíbená kombinace je taková, že zahraji servis a dostanu příjem buď krátce do forhendu nebo dlouze do bekhendu. Hraji to před každým zápasem zejména kvůli tomu, abych měl ten první bekhend opravdu kvalitní a jistý. Soupeř mi takto přijme třeba 2-3x a když to pokaždé dám dobře na stůl, tak se mi to tam pak bojí hrát." Jak vidno, oblíbená kombinace je u tohoto hráče úzce spjata s taktikou.

Číst dál...

Oblíbená kombinace Dana Čechová

Dana Čechová, skvělá dlouholetá reprezentantka a olympionička, nám ochotně odhalila své oblíbené kombinace: "Pokud jde o kombinaci na běhání, tak ráda hraji dva-dva a kdykoliv střed. Často pak v druhé půlce kombinace zařazuji krátký servis, příjem ostrý, utečený nebo banánem či flipem na střed stolu. Rozehraji forhendem nebo bekhendem (ze středu rozehrávám oběma údery, protože i v zápase často ze středu hraji bekhend - je pro mě důležité si umět vybrat balon a rozhodnout se, čím budu rozehrávat). Pak si blokař po mém prvním topspinu může vybrat, jestli blokne do forhendu nebo do bekhendu. Pak kombinace pokračuje dva-dva a kdykoliv stred. Tuto kombinaci hraji ráda, protože se u ní dostanu do rytmu a musím si u ni hlídat střed stolu a reagovat na balony na středu a pod křídlem s následným vytažením do stran."

Číst dál...

Oblíbená kombinace Stanislav Kučera

Stanislav Kučera, člen širšího kádru mužské reprezentace a nejlepší český obranář, ochotně popisuje oblíbené herní kombinace, které můžou využít jeho následovníci: "Zahraji krátký servis, dostanu dlouhý příjem spodem po forhendových dvou třetinách stolu, zahraji topspin do bekhendu, pasivní strana mě drží na těchto dvou třetinách a já topspinuji pořád do bekhendu. Kdykoli dostanu blok do bekhendu, zahraji obranu a dohrává se." K této variantě dodává: "I obranář by se měl po servise snažit útočit, rozehra forhendem je základ. Mně osobně dělá problémy přechod z topspinu do obrany, proto ten nepravidelný prohoz do bekhendu, abych se učil reagovat na tu změnu."

Číst dál...

Oblíbená kombinace Tomáš Polanský

Tomáš Polanský, český reprezentant a mistr Evropy do 21 let z roku 2018, popisuje svojí oblíbenou tréninkovou kombinaci: "Je to celý stůl přes bekhend se servisem, příjem dlouze nebo utečeně. Bez ukončení, dokud já nebo protihráč nezkazí. Je to komplexní nepravidelná kombinace, podobá se zápasu. Je tam servis, první rozehra, pak po celém stole..."

Číst dál...

Podkategorie

Stále se opakující sturktura pohybu, kdy je přesně dané umístění každého míčku. Hráč se může předem připravit na další úder. Cvičení je zaměřeno na jistotu provedení, na čistotu úderů i pohybu.

  • uzavřené - stále dokola opakující se kombinace
  • otevřené - po sérii daných úderů se kombinace libovolně dohrává s cílem získat bod

Kombinace, kdy je určitá část určená a další nepravidelná. Hráč tak v dané kombinaci má čas stabilizovat herní kombinaci a následně reagovat na nepravidelný míč.

Tyto kombinace lze využít jen u velmi vyspělých hráčů, kteří zvládají základní techniku.

Podkategorie neobsahuje žádný popis, ale obsahuje záznamy:

Přinášíme Vám rubriku, kde se budeme ptát známých tváří nejen českého stolního tenisu na jejich oblibenu kombinaci. Žádná "nejlepší" kombinace neexistuje. Vždy jde o zařazení ve správný čas (začátek týdne x před zápasem), podle potřeb hráče (silné x slabé stránky), podle zaměření tréninku (kombinace s/bez podání, s/bez dohrání, zaměření na pohyb, apod.). Cílem tohoto miniseriálu je především inspirace pro Váš trénink. Je zajímavé vědět, jaké kombinace rádi trénují úspěšní reprezentanti. A v neposlední řadě věříme, že Vás tato rubrika  pobaví a třeba někdy i rozesměje.