Metodika ∇

Kategorie obsahuje následující podkategorie:

PSYCHOLOGIE SPORTU V PRAXI 2024

V Praze proběhl již 14. ročník konference Psychologie sportu v praxi, který byl zaměřený na děti a mládež. Během dvou dnů vystoupili ve zhruba hodinových blocích zajímaví přednášející se zkušenostmi z praxe, kteří nadnesli mnoho důležitých a podnětných témat.

Číst dál...

Podkategorie

Technická příprava ve stolním tenise se skládá zejména z úderové a pohybové přípravy.

Pohybová technika tvoří spolu s úderovou technikou komplex techniky úderu. Je základem hry, protože v každém míčku jde o čas. Tvoří ji práce nohou při úderech, práce nohou v hracím prostoru, hráčský střeh, nebo start ze střehového postavení.

Technika úderů úzce souvisí s pohybovou technikou. Je základem pro další rozvoj hráče. U každého hráče je individuální! Zejména by měla být pro každého přirozená. Je na posouzení trenéra, zda drobné odchylky techniky jsou hráči ku prospěchu, nebo na závadu. Cílem tréninku je dosáhnout účelné techniky, která hráči umožní uplatňovat přesně a rychle jednotlivé údery.

Rozdělení podle:

  1. pohyb paže (krátký nebo dlouhý švih)
  2. rotace míčku (náraz, spodní, vrchní, boční, kombinace)
  3. síly úderu (slabá, střední, maximální)
  4. charakteru hry (podání, základní bez rotace, útočné, obranné, proti-útočné)
  5. místa provedení (nad stolem, u stolu, ve střední a velké vzdálenosti)
  6. momentu provedení (po odskoku, stoupající/klesající dráha, ve vrcholu, pod stolem)

Je základním stavebním kamenem pro optimální zvládnutí pohybové techniky. Jedná se o soubor všech pohybových schopností. Rozvíjíme zejména sílu, vytrvalost, obratnost, rychlost.

  • Všeobecná pohybová technika - základ pro sport obecně. Rozhodující zejména v juniorském věku, aby se hráči mohli výkonnostně dále rozvíjet. Převažuje v přípravném období.
  • Speciální tělesná příprava - schopnosti, které se uplatňují ve stolním tenisu (pohyb v hracím prostoru, práce nohou spojená s úderovou technikou, výbušná síla paže při topspinech, atd.).

Převažuje v hlavním období. Poměr VTP a STP. U dětí do 11 ti let by měla převažovat všeobecná tělesná příprava a to v poměru 70%/30%, dále se poměr obrací.

  • 9 – 13 let - nejvýhodnější období pro rozvoj celého komplexu - všestrannost
  • od 10ti let - dynamické posilování (s váhou vlastního těla)

Úkolem je snižovat psychické napětí, nervozitu, strach ze soupeře prohry. Vytvářet hráčské sebevědomí – uplatnění toho, co umíme. Často se utkání rozhoduje v koncovkách, kde je tzv. "hlava" jazýčkem na vahách.

Rozlišujeme pojmy hráčská stabilita nebo labilita, které značí, jak hráč reaguje na důležitá utkání, když prohrává, nebo další neočekávané situace.

Rozvíjíme: Bojovnost – hrát o každý míček; Sebevědomí – být si vědom svých předností, pravidelný trénink; Koncentrace – soustředění se na výkon, Rozhodnost– hrát stejně (lépe) v koncovce.

Předstartovní stavy (předurčeny typem osobnosti):

  • Startovní horečka – nadměrná aktivizace organismu, pocení, nepokoj, trhavé pohyby, nervozita, nesoustředěnost. Když je důležitý zápas, máme strach z neúspěchu. Nutno se důkladně rozcvičit, bagatelizovat stav. Důležitá je osobnost trenéra.
  • Startovní apatie – hráč je odevzdaný, netěší se, flegmatický. Nutné jej vyhecovat, motivovat, připomenout důležitost k výkonu pro zbytek družstva, zvýšit pohybovou aktivitu.
  • Optimální připravenost – stav, do kterého se snažíme sportovce dostat. Hráč se těší, je optimistický, sebevědomý.

Využití vlastních předností proti slabinám soupeře s cílem dosáhnou vítězství nebo co nejlepšího výsledku. Je důležité znát své silné stránky a analyzovat hru u soupeře (silné stránky a slabiny). Umět poznatky využít při řešení konkrétních herních situací.

Taktické jednání:

  1. Vnímání herní situace (taktika podání/příjmu, taktika změny tempa hry)
  2. Rozbor herní situace a výběr řešení (myšlenkové)
  3. Vlastní pohybová činnost (motorické)

Zásady taktiky:

  • koncentrace, ch - po snadném úvodu ztráta koncentrace, nepodceňovat a nepřeceňovat soupeře, „nemohu prohrát (vyhrát)“, „panika“ jestliže se nedaří, nechat se vyvést z klidu soupeřem
  • dodržovat úspěšnou taktiku, ch - změna úspěšné taktiky
  • používat svých silných úderů, využívat slabin soupeře
  • pestrost hry, ch - jednostranná hra

Podkategorie neobsahuje žádný popis, ale obsahuje záznamy:

Podkategorie neobsahuje žádný popis, ale obsahuje záznamy:

Podkategorie neobsahuje žádný popis ani záznamy.

Podkategorie neobsahuje žádný popis, ale obsahuje záznamy:

Kategorie obsahuje následující podkategorie:

Stále se opakující sturktura pohybu, kdy je přesně dané umístění každého míčku. Hráč se může předem připravit na další úder. Cvičení je zaměřeno na jistotu provedení, na čistotu úderů i pohybu.

  • uzavřené - stále dokola opakující se kombinace
  • otevřené - po sérii daných úderů se kombinace libovolně dohrává s cílem získat bod

Kombinace, kdy je určitá část určená a další nepravidelná. Hráč tak v dané kombinaci má čas stabilizovat herní kombinaci a následně reagovat na nepravidelný míč.

Tyto kombinace lze využít jen u velmi vyspělých hráčů, kteří zvládají základní techniku.

Podkategorie neobsahuje žádný popis, ale obsahuje záznamy:

Přinášíme Vám rubriku, kde se budeme ptát známých tváří nejen českého stolního tenisu na jejich oblibenu kombinaci. Žádná "nejlepší" kombinace neexistuje. Vždy jde o zařazení ve správný čas (začátek týdne x před zápasem), podle potřeb hráče (silné x slabé stránky), podle zaměření tréninku (kombinace s/bez podání, s/bez dohrání, zaměření na pohyb, apod.). Cílem tohoto miniseriálu je především inspirace pro Váš trénink. Je zajímavé vědět, jaké kombinace rádi trénují úspěšní reprezentanti. A v neposlední řadě věříme, že Vás tato rubrika  pobaví a třeba někdy i rozesměje.