Metodický web stolního tenisu

Česká asociace stolního tenisu

Metodika ∇

Kategorie obsahuje následující podkategorie:

Vladimír Brhel – Trenér Objevitel

Iveta Vacenovská, Dana Čechová, Tomáš Demek, Markové Klásek a Čihák. A mnoho dalších. Málokterý trenér v českém stolním tenise se může pochlubit tím, že mu rukama prošlo tolik skvělých hráčů, pozdějších reprezentantů v seniorském věku. On s nimi zpravidla pracoval jako jejich první trenér. Vštěpoval jim základy – technické, kondiční, charakterové. Trenér objevitel. Vladimír Brhel.

Číst dál...

Unie profesionálních trenérů

Unie profesionálních trenérů (UPT) poskytuje trenérům všestranný servis, především v oblasti metodiky, legislativy a společenského uznání. Každý člen UPT se zavazuje dodržovat etický kodex sportovního trenéra, který stanoví standardy chování ve vztahu ke sportovci, zaměstnavateli, kolegům, rozhodčím i soupeři.

Odkaz na stránky Unie profesionálních trenérů: Zde

Na stránkách naleznete informace o časopise COACH, v sekci "VZDĚLÁVÁNÍ" pozvánky na semináře MOSTY a DIALOGY a mnoho dalších zajimavostí.

Aktuální pozvánky na všechny připravované semináře a školení najdete na metodickém webu v kategorii "ŠKOLENÍ TRENÉRŮ".

 

Oblíbená kombinace Šimon Bělík

Šimon Bělík, velká naděje českého stolního tenisu, nám prozradil oblíbenou tréninkovou kombinaci: "Protihráč mi hraje do bekhendu a kdykoliv prohodí do forhendu. Následně zpátky po bekhendu, já kdykoliv oběhnu a zahraji forhend topspin po celém stole. Následuje dohra. Mám tuto kombinaci rád, protože je komplexní a zápasová."

Číst dál...

Komentář M.K.

Právě dnes slaví 45. narozeniny. Marek Klásek. Odchovanec NHKG Ostrava (nyní KST Ostrava), kde hrál od roku 1980 až do roku 1996. Vystřídal kluby v celé Evropě (Německo, Francie, Itálie, Polsko, Slovensko), i u nás. Prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry. Od roku 1999 až do roku 2008 byl v mužské reprezentaci. V současné době hraje extraligu za klub Sokol Hradec Králové. Od roku 2013 se souběžně věnuje trenérství (vystudoval licenci A). Působil u kadetské a juniorské reprezentace a zároveň trénuje mladé talentované hráče ve středisku SCM v Ostravě.

„Komentář M.K.“ je pohled Marka Kláska na aktuální dění ve stolním tenise. Tentokrát o Superlize a jejím přínosu pro naše mladé hráče.

Číst dál...

Noví "půl trenéři" licence C

O víkendu 16. až 17. listopadu 2019 proběhlo v malebném městečku Štíty na pomezí Olomouckého a Pardubického kraje školení teoretické části trenérů licence C. Podle nových směrnic ČAST se toto školení skládá ze dvou částí, teoretické a praktické. Praktickou část je pak zapotřebí absolvovat na HBO kempu.

Číst dál...

Rozhovor s Janou Dobešovou

Bývalá československá reprezentantka a účastnice letních olympijských her v Atlantě Jana Dobešová působí desátým rokem jako trenérka ve Švédsku. Před Vánoci přijela se svými svěřenkyněmi do Prahy na společné soustředění českých a švédských kadetek a juniorek a tak jsme využili této příležitosti k rozhovoru.

Číst dál...

Oblíbená kombinace Pavel Širuček

Pavel Širuček, česká jednička, aktuálně 45. hráč světového žebříčku. Jaká je jeho oblíbená kombinace? "Nemám žádnou vyloženě oblíbenou. Zaměřuji se v tréninku na to, co potřebuji zlepšit. Velmi často ale hraji kombinaci 2-2, vše forhendem. Je to proto, že mám slabší nohy a je dobré se na ranním tréninku trošku probudit."

Číst dál...

Oblíbená kombinace Antonio RATO

Antonio Rato je portugalský trenér, jehož facebookovou stránku "TONY RATO TT COACH", kde pravidelně zveřejňuje zajímavá tréninková videa, sleduje přes 2 000 fanoušků. Tony je národní trenér kategorie do 13 let a již 3 roky pracuje s vítězem letošního turnaje Eurominichamps Tiagem Abiodunem. Zeptali jsme se ho proto, jakou (a proč) herní kombinaci svým svěřencům pravidelně ordinuje: "Velmi často zařazuji variantu bekhend, střed a 2x forhend s tím, že se to hraje 3-4x dokola a pak libovolná strana dohrává a snaží se uhrát balon. Hrajeme to 5 minut bez podání a 5 minut s podáním. Je to jednoduchá, ale podle mého názoru velmi důležitá kombinace pro všechny mladé hráče. Musí se po každém úderu pohybovat, hrát agresivně a současně tuto variantu i mladší hráči udrží na stole, což je motivuje k maximálnímu úsilí. Následná dohra pak vede ke snaze o získání bodu, což je také důležité."

Číst dál...

Oblíbená kombinace Ľubomír Pištej

Ľubomír Pištej, slovenský reprezentant, kterého velmi dobře známe z české extraligy podává v poslední době vynikající výkony na mezinárodní scéně. Proto nás zajímalo, na co se Ľubo v tréninku zaměřuje: "Moje oblíbená kombinace je taková, že zahraji servis a dostanu příjem buď krátce do forhendu nebo dlouze do bekhendu. Hraji to před každým zápasem zejména kvůli tomu, abych měl ten první bekhend opravdu kvalitní a jistý. Soupeř mi takto přijme třeba 2-3x a když to pokaždé dám dobře na stůl, tak se mi to tam pak bojí hrát." Jak vidno, oblíbená kombinace je u tohoto hráče úzce spjata s taktikou.

Číst dál...

Oblíbená kombinace Dana Čechová

Dana Čechová, skvělá dlouholetá reprezentantka a olympionička, nám ochotně odhalila své oblíbené kombinace: "Pokud jde o kombinaci na běhání, tak ráda hraji dva-dva a kdykoliv střed. Často pak v druhé půlce kombinace zařazuji krátký servis, příjem ostrý, utečený nebo banánem či flipem na střed stolu. Rozehraji forhendem nebo bekhendem (ze středu rozehrávám oběma údery, protože i v zápase často ze středu hraji bekhend - je pro mě důležité si umět vybrat balon a rozhodnout se, čím budu rozehrávat). Pak si blokař po mém prvním topspinu může vybrat, jestli blokne do forhendu nebo do bekhendu. Pak kombinace pokračuje dva-dva a kdykoliv stred. Tuto kombinaci hraji ráda, protože se u ní dostanu do rytmu a musím si u ni hlídat střed stolu a reagovat na balony na středu a pod křídlem s následným vytažením do stran."

Číst dál...

Oblíbená kombinace Stanislav Kučera

Stanislav Kučera, člen širšího kádru mužské reprezentace a nejlepší český obranář, ochotně popisuje oblíbené herní kombinace, které můžou využít jeho následovníci: "Zahraji krátký servis, dostanu dlouhý příjem spodem po forhendových dvou třetinách stolu, zahraji topspin do bekhendu, pasivní strana mě drží na těchto dvou třetinách a já topspinuji pořád do bekhendu. Kdykoli dostanu blok do bekhendu, zahraji obranu a dohrává se." K této variantě dodává: "I obranář by se měl po servise snažit útočit, rozehra forhendem je základ. Mně osobně dělá problémy přechod z topspinu do obrany, proto ten nepravidelný prohoz do bekhendu, abych se učil reagovat na tu změnu."

Číst dál...

Oblíbená kombinace Tomáš Polanský

Tomáš Polanský, český reprezentant a mistr Evropy do 21 let z roku 2018, popisuje svojí oblíbenou tréninkovou kombinaci: "Je to celý stůl přes bekhend se servisem, příjem dlouze nebo utečeně. Bez ukončení, dokud já nebo protihráč nezkazí. Je to komplexní nepravidelná kombinace, podobá se zápasu. Je tam servis, první rozehra, pak po celém stole..."

Číst dál...

Podkategorie

Technika úderů úzce souvisí s pohybovou technikou. Je základem pro další rozvoj hráče. U každého hráče je individuální! Zejména by měla být pro každého přirozená. Je na posouzení trenéra, zda drobné odchylky techniky jsou hráči ku prospěchu, nebo na závadu. Cílem tréninku je dosáhnout účelné techniky, která hráči umožní uplatňovat přesně a rychle jednotlivé údery.

Rozdělení podle:

 1. pohyb paže (krátký nebo dlouhý švih)
 2. rotace míčku (náraz, spodní, vrchní, boční, kombinace)
 3. síly úderu (slabá, střední, maximální)
 4. charakteru hry (podání, základní bez rotace, útočné, obranné, proti-útočné)
 5. místa provedení (nad stolem, u stolu, ve střední a velké vzdálenosti)
 6. momentu provedení (po odskoku, stoupající/klesající dráha, ve vrcholu, pod stolem)

Spolu s úderovou technikou tvoří komplex techniky úderu. Je základem hry, protože v každém míčku jde o čas. Tvoří ji práce nohou při úderech, práce nohou v hracím prostoru, hráčský střeh, nebo start ze střehového postavení.

Je základním stavebním kamenem pro optimální zvládnutí pohybové techniky. Jedná se o soubor všech pohybových schopností. Rozvíjíme zejména sílu, vytrvalost, obratnost, rychlost.

 • Všeobecná pohybová technika - základ pro sport obecně. Rozhodující zejména v juniorském věku, aby se hráči mohli výkonnostně dále rozvíjet. Převažuje v přípravném období.
 • Speciální tělesná příprava - schopnosti, které se uplatňují ve stolním tenisu (pohyb v hracím prostoru, práce nohou spojená s úderovou technikou, výbušná síla paže při topspinech, atd.).

Převažuje v hlavním období. Poměr VTP a STP. U dětí do 11 ti let by měla převažovat všeobecná tělesná příprava a to v poměru 70%/30%, dále se poměr obrací.

 • 9 – 13 let - nejvýhodnější období pro rozvoj celého komplexu - všestrannost
 • od 10ti let - dynamické posilování (s váhou vlastního těla)

Úkolem je snižovat psychické napětí, nervozitu, strach ze soupeře prohry. Vytvářet hráčské sebevědomí – uplatnění toho, co umíme. Často se utkání rozhoduje v koncovkách, kde je tzv. "hlava" jazýčkem na vahách.

Rozlišujeme pojmy hráčská stabilita nebo labilita, které značí, jak hráč reaguje na důležitá utkání, když prohrává, nebo další neočekávané situace.

Rozvíjíme: Bojovnost – hrát o každý míček; Sebevědomí – být si vědom svých předností, pravidelný trénink; Koncentrace – soustředění se na výkon, Rozhodnost– hrát stejně (lépe) v koncovce.

Předstartovní stavy (předurčeny typem osobnosti):

 • Startovní horečka – nadměrná aktivizace organismu, pocení, nepokoj, trhavé pohyby, nervozita, nesoustředěnost. Když je důležitý zápas, máme strach z neúspěchu. Nutno se důkladně rozcvičit, bagatelizovat stav. Důležitá je osobnost trenéra.
 • Startovní apatie – hráč je odevzdaný, netěší se, flegmatický. Nutné jej vyhecovat, motivovat, připomenout důležitost k výkonu pro zbytek družstva, zvýšit pohybovou aktivitu.
 • Optimální připravenost – stav, do kterého se snažíme sportovce dostat. Hráč se těší, je optimistický, sebevědomý.

Využití vlastních předností proti slabinám soupeře s cílem dosáhnou vítězství nebo co nejlepšího výsledku. Je důležité znát své silné stránky a analyzovat hru u soupeře (silné stránky a slabiny). Umět poznatky využít při řešení konkrétních herních situací.

Taktické jednání:

 1. Vnímání herní situace (taktika podání/příjmu, taktika změny tempa hry)
 2. Rozbor herní situace a výběr řešení (myšlenkové)
 3. Vlastní pohybová činnost (motorické)

Zásady taktiky:

 • koncentrace, ch - po snadném úvodu ztráta koncentrace, nepodceňovat a nepřeceňovat soupeře, „nemohu prohrát (vyhrát)“, „panika“ jestliže se nedaří, nechat se vyvést z klidu soupeřem
 • dodržovat úspěšnou taktiku, ch - změna úspěšné taktiky
 • používat svých silných úderů, využívat slabin soupeře
 • pestrost hry, ch - jednostranná hra

Podkategorie neobsahuje žádný popis, ale obsahuje záznamy:

Podkategorie neobsahuje žádný popis, ale obsahuje záznamy:

Podkategorie neobsahuje žádný popis ani záznamy.

Podkategorie neobsahuje žádný popis, ale obsahuje záznamy:

Kategorie obsahuje následující podkategorie:

Stále se opakující sturktura pohybu, kdy je přesně dané umístění každého míčku. Hráč se může předem připravit na další úder. Cvičení je zaměřeno na jistotu provedení, na čistotu úderů i pohybu.

 • uzavřené - stále dokola opakující se kombinace
 • otevřené - po sérii daných úderů se kombinace libovolně dohrává s cílem získat bod

Kombinace, kdy je určitá část určená a další nepravidelná. Hráč tak v dané kombinaci má čas stabilizovat herní kombinaci a následně reagovat na nepravidelný míč.

Tyto kombinace lze využít jen u velmi vyspělých hráčů, kteří zvládají základní techniku.

Podkategorie neobsahuje žádný popis, ale obsahuje záznamy:

Přinášíme Vám rubriku, kde se budeme ptát známých tváří nejen českého stolního tenisu na jejich oblibenu kombinaci. Žádná "nejlepší" kombinace neexistuje. Vždy jde o zařazení ve správný čas (začátek týdne x před zápasem), podle potřeb hráče (silné x slabé stránky), podle zaměření tréninku (kombinace s/bez podání, s/bez dohrání, zaměření na pohyb, apod.). Cílem tohoto miniseriálu je především inspirace pro Váš trénink. Je zajímavé vědět, jaké kombinace rádi trénují úspěšní reprezentanti. A v neposlední řadě věříme, že Vás tato rubrika  pobaví a třeba někdy i rozesměje.